Největší bolestí popálených lidí nebývají jejich jizvy na těle, ale na duši

26. září 2024

Obecně prospěšná společnost Popálky už deset let pomáhá lidem, kteří se museli vyrovnat s vážnými následky popálenin. Kromě fyzického léčení je pro tyto pacienty často nejdůležitější pomoc s překonáním psychických ran, které mohou trvat déle než ty na těle. Popálky nejen pomáhají, ale i šíří prevenci a vzdělávání.

„Popáleniny neovlivňují jen tělo, ale také duši. Když popálení lidé přijdou k nám, často si myslí, že jejich hlavní problém je fyzický, ale většinou je to právě psychika, která potřebuje největší péči,“ říká Jana Lacinová, ředitelka organizace Popálky. Ta se už deset let věnuje pomoci lidem s popáleninami a jejich rodinám. „Naše práce je nejen o tom, jak léčit jizvy na těle, ale také jak pomoci zvládnout ty emocionální.“

Popálky se však nezaměřují jen na následky, ale i na prevenci. „Přednášíme ve školkách, školách i na veřejných akcích o tom, jak se popáleninám vyhnout,“ vysvětluje Lacinová. Dětem se například ukazuje, co může způsobit vařící voda, nebo jak se správně chovat u ohniště. „Prevence je klíčová, protože některé popáleniny by se daly úplně předejít,“ dodává.

Příběhy popálených lidí jsou mnohdy velmi emotivní. „Jednou jsme pracovali s malým chlapcem, který byl popálený na většině těla po nešťastném pádu do ohniště. Nejen on, ale i jeho rodina čelila obrovskému traumatu. Důležité je pomoci nejen oběti, ale i jejím blízkým,“ popisuje Lacinová jeden z mnoha případů, se kterými se setkali.

I přesto, že péče o popálené děti a dospělé je náročná, dává práce Popálek naději na lepší život. „Je to běh na dlouhou trať, ale když vidíme, jak se popálení lidé vrací do normálního života a získávají sebevědomí zpět, víme, že to stojí za to,“ uzavírá Lacinová.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio