Moderní technologie otevírají nové možnosti i pro nevidomé
Ve středu 13. listopadu si připomeneme Mezinárodní den nevidomých. S rozvojem technologií se svět stává přístupnější i pro zrakově postižené, kteří nyní mohou žít samostatněji a bez větších bariér.
„V dnešní době mají lidé se zrakovým postižením mnoho pomůcek, které jim pomáhají překonat jejich handicap a žít běžný život,“ říká ředitelka Tyflocentra Jihlava, Iveta Bělovová Dolejší. Mezi oblíbené pomůcky patří mobilní telefony s aplikacemi na rozeznávání textů nebo orientační vysílačky VPN, které umožňují ovládání akustických orientačních majáků.
Tyflocentrum Jihlava poskytuje nejen sociální služby, ale také osvětu. „Od roku 2014 jsme součástí programu prevence městské policie v Jihlavě, kde na školách učíme děti, jak pomoci nevidomým,“ vysvětluje Bělovová Dolejší. Součástí programu je i simulace pohybu v klapkách, aby děti pochopily, co nevidomí prožívají.
„Důležité je nebát se nabídnout pomoc,“ apeluje ředitelka. Podle ní může každý pomoci tím, že nevidomého osloví a nabídne asistenci. Veřejnost často mylně předpokládá, že vodicí pes zvládne vše, což není pravda.
Technologický pokrok přináší nové možnosti i v digitální oblasti. „Nevidomí začínají využívat umělou inteligenci například pro popisy obrázků či vyhledávání informací,“ uzavírá ředitelka. Digitalizace služeb je tak jedním z klíčových prvků pro další rozvoj samostatnosti nevidomých
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.