Nejlepším zdrojem tekutin je kohoutková voda

7. srpen 2017

Do Poradny Českého rozhlasu Vysočina zavítala výživová poradkyně Jitka Turňová a tentokrát jsme se bavili o dodržování pitného režimu a o tom, jak zvládat vysoké letní teploty.

„Obsah vody v těle je u každého člověka jiný. U mužů se pohybuje i kolem 70 procent, pokud bychom se bavili o složení sportujícího člověka mužského pohlaví. Co se týká obsahu vody u žen, tak norma je kolem 50 procent. Je to dáno obsahem tuku v těle, kdy tuková tkáň obsahuje menší množství vody,“ vysvětluje host.

Potřeba pití je u každého člověka jiná

Průměrný člověk, vážící 80 kg by měl za běžných klimatických podmínek a vykonávající průměrnou fyzickou činnost za den vypít zhruba 2 litry vody. Pít byste ale měli průběžně a v menších dávkách. Pokud tedy opět zůstaneme u průměrných hodnot, tak to vychází na 2 až 3 dcl každou hodinu.

Nejlepším pitím je voda

„Může být s nějakou ovocnou složkou, ať už by to bylo s bylinkami, jako je máta nebo s podílem citronové šťávy. Případně kdo netoleruje nesladkou chuť, dá se ředit džus v poměru 1:10, udělat si mírně sladký nápoj. Ale doporučuji a je i nejvhodnější pitná voda,“ říká nutriční terapeutka Jitka Turňová.

Káva neodvodňuje

Pití kávy do příjmu tekutin nezapočítáváme, ale jestli pijete kávu s větším podílem vody, je možné ji zahrnout i do příjmu tekutin. „Pokud pijete kávu, kde je větší objem vody, ať už je to latte nebo nějaká obdoba, tak už by se dalo z nějaké části, třeba z poloviny, vodu započítávat. Samozřejmě adaptace na kofein v těle existuje, takže u lidí, kteří mají větší potřebu kofeinu, pak už káva neodvodňuje,“ vysvětluje Jitka Turňová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.