Náš život ovlivňují zapomenutí lidé a události v rodině
Psychologové se stále častěji uchylují k metodě rodinné historie. Pokud nemůžou najít příčiny duševních problémů v současném životě, pátrají v minulosti naší rodiny.
To je i případ velkomeziříčské psycholožky Elen Sejrkové: „Je dobré vědět, kdo byl můj pradědeček, co dělal, abychom rozuměli tomu, co se nám děje. Často se totiž v rodinách opakují stejné problémy. Klient má například problém ve vztahu ke své matce a pomocí rodinné historie zjistím, že stejné potíže měla i jeho matka a generace předchozí.“
Kromě členů rodiny, na které příbuzní radši zapomněli, protože třeba pili, nestarali se o své blízké nebo přišli o majetek, se psychologové zajímají taky o tragická úmrtí v rodině nebo děti, které zemřely v raném věku. „Důležité je takového člověka pak do rodiny nějak začlenit, mluvit o něm, odpustit mu. Hlavně ho nesoudit, protože nikdy nevíme, proč se tou černou ovcí stal. Pak se i nám samotným uleví,“ uzavírá psycholožka Sejrková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.