Na Vysočině jsme nejlepší ve třídění papíru

11. září 2017

Na Vysočině třídíme odpad velmi nadprůměrně. Za rok 2016 jsme byli na druhém místě mezi kraji. První je Královéhradecký kraj hlavně ve třídění skla a plastu. Na Vysočině jsme nejlepší ve třídění papíru, řekl v poradně Josef Mojžíš ze společnosti EKOKOM.

Papír, jak víme, dáváme do modrého kontejneru. Popřípadě ho odvážíme na sběrný dvůr nebo do sběrných surovin. Zde se lisuje do obrovských balíků a putuje ke zpracovateli, který si jej koupil. A poté se vrací zpátky na trh. Do kontejnerů nepatří znečištěný, mokrý a mastný papír.

Poté, co vhodíte své oblíbené plastové obaly do žlutého kontejneru, přijede svozový vůz a plasty odveze na dotřiďovací linku. Zde týmy relativně kvalifikovaných zaměstnanců vybírají na běžícím pásu vše, co tam nepatří. Mimo to se zde plasty dotřiďují podle jednotlivých druhů. Pak se vše roztříděné zabalí, sváže a odveze k dalšímu zpracování.

Občas bývají na obalech věci z hliníkové folie, alobalu. „Když tam zůstane, není to úplné drama. Zpracovatel si s tím dokáže poradit,“ říká Josef Mojžíš.

Nápojový karton se někde třídí společně s PET jinde s papírem. Záleží na dané oblasti, obci.

Sklo: bílý a zelený kontejner

Čiré sklo vhazujeme do bílých kontejnerů, a barevné (tabulové sklo) do kontejnerů zelených. Opět ale záleží na obci. Na třídící lince zpracovatele se sklo dále třídí podle druhů. Sklo je nutné zbavit veškerých nečistot, jako jsou různé etikety, špunty nebo jiné nečistoty. Ale neznamená to, že byste třeba lahev jednu po druhé museli doma očišťovat, mýt atp. než ji vhodíte do kontejneru.

Spustit audio