Na užovky je nejlepší smeták a lopatka
Přesně před rokem se jihlavský zoolog Aleš Toman stal vedoucím Městského útulku pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava. Kromě pejsků se jeho pracovníci za posledních dvanáct měsíců věnovali péči o hendikepovaná zvířata. Hlavně o jejich sběr a následné předávání do stanice v Pavlově. „Tam jsou na to specializovaní. Za rok, co v útulku pracuji, jich bylo na šedesát. Od ježků, rorýsů, poštolek až po netopýry,“ vyprávěl v Dobrém dopoledni Aleš Toman.
„Většinou se lidé netopýrů bojí, štítí se na ně sáhnout, tak nás zavolají. Mezi lidmi je rozšířená představa, že přenášejí vzteklinu, což je částečně pravda, ale to zamoření vzteklinou je tak nepatrné, že u nás byly za mnoho let dva nebo tři případy, takže se nemusí bát. Nicméně zavolají nás, abychom netopýra odchytili. A my už se o něj postaráme.“
Netopýry spíše sbíráme, než odchytáváme
Podle Aleše Tomana jsou v tomto počasí netopýři lehce podchlazeni, takže se spíš jedná o jejich sběr než odchyt. „Nemusíte ho honit kolem lustru, seberete ho na záclonách, za knihovou. Jestli je v kondici, poznáte velmi lehce. Na hřbetě buď nemá, nebo má propadlé místečko, to se pak musí několik dnů až týdnů krmit moučnými červy nebo cvrčky a teprve potom se může vrátit do přírody nebo zazimovat.“
V útulku nemají ustájení pro koně, ale mají k dispozici velké haly, kde jsou výběhy pro kozy, ovce. Jsou k dispozici voliéry pro velké ptáky. „Když se najde čáp nebo labuť, můžeme je na několik dní ubytovat. Kolegové tam jednou měli i prase,“ usmívá se Aleš Toman.
Zmije na kompostu si klidně nechte
Samozřejmou součástí útulku jsou kotce pro psy. „Některé jsou vytápěné, jiné pro ty otužilejší plemena jsou venku pod širým nebem. Každý pes má dvakrát denně nárok na venčení, kdy se uklízí jeho kotec. Půlhodinu mají k dispozici velký travnatý výběh. Za poslední dobu si nepamatuju na velkou rvačku, určitě netekla krev,“ nechává nahlédnout do jihlavského útulku Aleš Toman.
Jihlavský útulek pracuje na dvě směny, ve kterých se střídá šest zaměstnanců. Během ní musí dvakrát i třikrát vyjíždět do terénu. „Byl jsem odchytávat třeba zmije na kompostu. Tihle hádci se tam naučili vyhřívat. Majitelé si nepřáli tam mít v blízkosti potenciálně nebezpečné zvíře, snažil jsem se je přesvědčit, že je stejně neodchytím všechny, ale neuspěl jsem. Nakonec jsem chytil jen dvě.“
Odchyt krajty zpestří naši práci
Aleš Toman vyprávěl i o nálezu krajty tmavé na motoru auta. „To bylo dvouleté hádě, přes metr a půl. I tak majitele auta, který otevřel kapotu a na motoru našel krajtu namotanou, tak ho to trošku vyděsilo. I takové případy se stávají, ale zpestřují nám naši práci.“
„Taky se snažíme promlouvat s lidmi, zkoušíme zmírnit tu hluboko zakořeněnou fobii z hadů. Hadi mají špatnou pověst už od Starého zákona. To, že máme u nás jeden jedovatý druh, lidi neberou. Jakýkoli had, který se objeví u zápraží, je držen smetákem a paní čeká hodinu, než přijedeme. To jsou neškodní hadi, toho nechte na zahradě žít,“ doporučuje jihlavský zoolog Aleš Toman.
Na odchyt hadů je nejlepší smeták
„Nejlepší zařízení na odchyt hadů je obyčejný smeták, protože štětinami toho hada krásně podeberete a za pomocí lopaty ho můžete vynést na zahradu. Jen u zmijí musí dávat pozor lidé s alergiemi a lidé nemocní,“ upozorňuje Aleš Toman.
Další velmi důležitá práce lidí z jihlavského útulku je prevence. V současné době připravují malou expozici, která vysvětlí, jak pomáhat volně žijícím městským ptákům. „Bude nejen o přikrmování, ale i pomoci při hnízdění třeba rorýsů a kavek. Přijďte se podívat na expozici, která bude v dubnu otevřená v našem útulku,“ zve na návštěvu do Městského útulku pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava jeho vedoucí Aleš Toman.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.