Na první pohled vypadají, jako by se velký potkan převlékl za pandu velkou, velemyš obláčková je totiž podobně černobíle zbarvená

Největší audioportál na českém internetu

Velemyš obláčková | Foto: Simona Kubičková, ZOO Jihlava

Velemyš obláčková

Velemyš obláčková je největším myšovitým hlodavcem na světě. Pochází z filipínského ostrova Luzon. Živý se listy, výhonky a plody. Unikátní jsou svým rozmnožováním.

Samice velemyši obláčkové jsou gravidní zhruba 60 až 62 dní a následně rodí jedno mládě. To je rozdíl například od potkanů a dalších podobných hlodavců, kteří jsou velice plodnými zvířaty. V jednom vrhu mívají obrovské množství slepých růžových mláďat. Navíc rodí mnohokrát do roka. Velemyší samice rodí pouze jedno velice vyvinuté mládě a pouze jednou, maximálně dvakrát ročně.

A právě pomalé rozmnožování je velemyš velkou nevýhodou. Dokonce jich to až kriticky ohrožuje. Právě tím, že se takto pomalu rozmnožují, nedokáží nahradit úbytek vlastního druhu, který mizí z ostrova Luzon poměrně rychle. Je to způsobené kácením pralesů a taky lovem velemyší na maso.

Jihlavské zoologická zahrada může být na chov velemyší pyšná. Chová je od roku, kdy tam přišla první zvířata ze zoo z Prahy a také přímo z Filipín z chovné záchranné stanice. A v současné době je jedním z největších a nejúspěšnějších chovatelů těchto velemyší na celém světě, hned po tom záchranném centru na Filipínách.

autoři: Simona Kubičková , Martin Maláč, ZOO Jihlava

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.