Svoje území si chocholatky modré značkují otíráním hlavy o větvičky, pod očima k tomu mají speciální žlázky

17. březen 2024

Do jihlavské zoologické zahrady se přistěhoval nový druh. Jde o antilopky chocholatky modré.

„Pořád si myslím, že zoologické zahrady by se měly věnovat i takovým druhům zvířat, která nejsou expoziční, ale takováto skrytější,“ vysvětluje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák, proč jsou v zahradě zvířata, která nejsou v expozicích příliš vidět.

Antilopy jsou štíhlé a vysoké. Chocholatky modré mají spíš klínovitý tvar těla, velké o něco víc, než králík. Nižší přední nohy a vyšší zadní s podsaditým tělem. Samci i samice mají růžky.

Na první pohled to může vypadat, že mají pod očima zranění. „Ty antilopky to tak mají, stejně jako některé druhy jelenovitých. Jsou to žlázky, kterými značkují. Obsah žlázek vytírají na větvičky a tím si značí území,“ dodává Jan Vašák.

Jedná se o soumračná zvířata, proto když by je návštěvníci chtěli vidět, je vhodná doba pro návštěvu zoo těsně před koncem otevírací doby nebo hodně brzy.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.