Na PechaKucha Night zjistíte, jak neuvěřitelně dlouhých může být dvacet vteřin

15. říjen 2015

PechaKucha Night znamená noc povídání. „Jedná se o příležitost pro prezentaci architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků a vzájemnou výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru. Vymysleli jej v roce 2003 Astrid Klein a Mark Dytham z tokijského architektonického studia Klein-Dytham architects,“ vysvětloval v Dobrém dopoledni záhadný název téhle akce Martin Kunc, designer ze Žďáru nad Sázavou.

Právě on se svými přáteli do Žďáru PechaKucha Night přivezl. „Aby taková setkání nebyla nuda, vymysleli tehdy časový limit pro přednášející. Každý může svou práci a své vize představit na dvaceti slajdech a na každý mají jen dvacet vteřin. 20x20,“ vysvětlil Martin Kunc.

Udělali to proto, aby setkání architektů nebyly nuda

Proč taková akce v Japonsku v roce 2003 vznikla:? „Jako inspirace pro ostatní v oboru, můžete poznávat lidi z branže a to je dobré pro váš obor,“ vysvětluje Martin Kunc. Jeho slova doplnil v Dobrém dopoledni Aleš Kostečka. „Taky to udělali proto, aby takové přednášky nebyly nuda. Když přijdou architekti vyprávět o své práci, aby nemluvili hodinu. To si myslím já.“

PechaKucha Night se v České republice koná už ve 13 městech, první byla v Praze v roce 2007, celkově už ji znají v 846 městech na celém světě. Aleš Kostečka svoji první PechaKucha Night navštívil na hudebním festivalu Colours of Ostrava. „To bylo asi před třemi lety, a bylo to úplně parádní. Nebylo žádné konkrétní téma a každý to pojal úplně jinak, někdo vážně, někdo si dělal srandu a opravdu to bylo skvělé. Architekti, designéři, fotografové, muzikanti, opravdu se mi to líbilo.“

Po třech týdnech mi z Japonska napsali: Vítejte v PechaKuche

Martin Kunc se k tomuto formátu dostal oklikou. Ve Španělsku navštívil podobnou akci zaměřenou na veřejný prostor TEDx. „Moc se mi to líbilo, chtěl jsem ji dostat do Žďáru. Ale zjistil jsem, že to chce minimálně rok příprav a já chtěl něco rychlejšího. Až jsem objevil PechaKucha Night. Napsal jsem zakladatelům, kdo jsem, co dělám a proč ji chci ve Žďáře a asi za tři týdny napsali: vítejte v PechaKuche. Bylo to jednoduché,“ vzpomíná mladý designér na letošní jaro.

To by člověk nevěřil, jak neskutečně dlouhých může být dvacet vteřin

Na první srpnové PechaKucha Night ve Žďáře nad Sázavou se představili architekti, designéři a umělci, kteří jsou spjatí se Žďárem nad Sázavou – např. Jan Pačka a Igor Šimon z Igloo architekti, arch. Jiří Vítek, Zbyněk Buchta z ateliéru Vltava, sklářský výtvarník Petr Hora, nebo právě Martin Kunc z Bohemian Design. A jaká byla jeho zkušenost?

„Je to svižný formát. Nejdřív jsem měl problém stihnout za dvacet vteřin říct ke slajdu, co jsem chtěl říct, takže jsem pak ty následující musel dohánět. Pak jsem musel ořezávat to, co jsem vlastně chtěl říct a nakonec jsem musel čekat na další obrázek,“ vzpomíná na zkušenost Martin Kunc a Aleš Kostečka dodává: „Hrozně se mi líbila Martinova věta: to by člověk nevěřil, jak neskutečně dlouhých může být dvacet vteřin.“

Druhá PechaKucha Night se uskuteční 16. 10. 2015 ve žďárském Kině Vysočina a bude zaměřena na veřejný prostor.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio