Na otázky o dětech, sexuální orientaci ani náboženském vyznání u pohovoru odpovídat nemusíte

4. červen 2024

Chyby nejčastěji děláme už u samotného zakládání pracovně právních vztahů. Ať už jde o pracovní smlouvy nebo dohody konané mimo pracovních poměr. Nejčastější problémy potom nastávají při ukončování pracovně právního vztahu, kdy zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru neposkytne zaměstnanci potřebnou dokumentaci.

„Ke mně se samozřejmě dostanou klienti až ve chvíli, kdy je něco špatně. Neřeší to předem, že by si nechávali kontrolovat pracovní smlouvy. Takže neříkám, že je to tak vždycky. Vlastně doufám, věřím, chci věřit v to, že ti lidi, kteří se za mnou dostanou, jsou vlastně pořád menšina,“ říká právnička Miroslava Zápotočná.

Právnička Miroslava Zápotočná

Ke spoustě problémů může dojít ale už při samotném pohovoru. Zákoník práce výslovně zakazuje zaměstnavateli ptát se na některé věci, které nesouvisí s výkonem toho druhu práce, na který je daná pozice vypsaná. Takže v praxi by se měl zaměstnavatel ptát opravdu jen na ty věci, které úzce souvisí s tou danou profesí, kterou tam uchazeč o zaměstnání chce vykonávat. „Čili neměl by se ten zaměstnavatel ptát na moje rodinné poměry, jestli mám děti, kolik nebo jestli je třeba plánuji. Neměl by se ptát na moji sexuální orientaci, náboženské vyznání nebo politické přesvědčení nebo třeba na to, jestli mám exekuce,“ vysvětluje Miroslava Zápotočná.

Tato povinnost je zákonem stanovená. Nicméně vymahatelnost toho, že se na takové otázky zaměstnavatel ptát nebude, reálně chybí.

Jak na nevhodné otázky na pohovoru reagovat? A na co si při uzavírání pracovní smlouvy dát pozor? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.