MUDr. Štefan Dubáň, primář kožního oddělení jihlavské nemocnice
V pondělí jste v poradně Tandemu ptali MUDr. Štefana Dubáně, primáře kožního oddělení Nemocnice Jihlava.
Válková
Dobrý den, chceme jet letos k moři, dcerka 3 roky má atop. ekzém. Platí pro ni nějaká speciální opatření? Děkuji moc.
dobrý den.Je potřeba pamatovat na to,že kůže atopika je citlivější,než normální,t.j.i na UV záření.Proto je třeba opatrně začít a postupně zvyšovat dobu pobytu na slunci a samozřejmě opalovací krém s faktorem 50,existuje i pro citlivou kůži!!Vhodné samozřejmě brát sebou i léčebné masti,které dcerka užívá normálně
Otakar Němeček
Dobrý den, jsem spíše světlý, hůře se opalující typ. Rád bych se zeptal, jak mám postupovat, abych se alespoň trochu opálil a přitom neohrozil kůži. Mám použít vyšší stupeň filtru a postupně ho snižovat. Jaký stupeň je vhodný aplikovat pro cca 2-3 hodiny na odpoledním slunci? Děkuji
Dobrý den. Pokud máte fototyp kolem 2,je dobré začít s opalováním a pobytem na slunku lépe pod slunečníkem - i tam se UV paprsky dostanou tzv.sekundárně,odrazem.jinak opalovat zezačátku do l/2 - l hodiny a natřít krémem kolem 35,snižovat je možno,ale není potřeba,pokud již pigmentace vznikla.To trvá několik dnů. Pak již 2-3 hodinový pobyt na odpoledním slunku není nebezpečný a klidně můžete na sluníčku být.
Lucie
Zdravím, jak je to prosím se znamínky? Mám jich hodně, ale nejeví se mi „nebezpečně“. Mám si je nechat odstarnit? A ještě, je normální, že mi pihy přibývají? Děkuji a hezký den.
Na toto je jednoznačná odpověď.Na kož.ambulanci u nás v nemocnici vyšetřujeme hnědě pigment.skvrny průběžně.Je velmi dobré se objednat a nechat si odborně vyšetřit znamenka a popovídat si při tom,co se ev.musí dělat - odstranit?neodstranit? tady je potřeba vidět!proto vám nemůžu dát jednoznačnou odpověď přes počítač.Zdravím
Helena F.
Dobrý den, v rozhovoru jste říkal, že fandíte přírozeným procesům. Nemůžou mít opalovací krémy nějaké vedlejší účinky? A jaký máte názor na kokosový tuk. Slyšela jsem, že dobře chrání před sluníčkem. Moc děkuji za odpověď, Hela.
dobrý den. Opalovací krémy,které já a kožní lékaři obecně doporučují,jsou testovány a skoušky musí být negativní,t.j.nemůžou ubližovat,pokud je dodržen termín expirace.Kokosový tuk je samozřejmě vhodný na promazání kůže a rozhodně neublíží,takže jsem pro.Zdravím.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.