MUDr. Jana Bartesová: Jsem trošku opatrná říkat, že tento pán je střízlivý

14. prosinec 2012

Hostem v Tandemu Tamary Peckové byla MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení léčby závislostí z jihlavské psychiatrické léčebny. Hned na první otázku Tamary Peckové týkající se vánoc a alkoholu odpověděla: „Vánoce jsou nejrizikovější pro člověka, který se léčí ze závislosti na alkoholu. Vánoce mohou být velkým spouštěčem, a nechci říct závislosti, ale spíš recidivy v pití třeba i u lidí, kteří už se snaží o abstinenci."

"Vánoce jsou čas, kdy ty emoce jsou hodně nabité. Jsme prostě takoví citlivější, bilancujeme, máme takovou představu z dětství těch ideálních vánoc, kdy láskyplný čas, pohoda a tak dále a ono ne vždy to funguje. Ten vztah k návykovým látkám celkově stoupá. Jako bychom si neuvědomovali, že je to látka, se kterou je dobré zacházet opatrně. Může leccos dobrého přinést ale může také leccos dobrého vzít.“ Člověk je alkoholikem ve chvíli, kdy splní tři z šesti kritérií, které se v pátečním Tandemu dozvěděla Tamara Pecková. Zvýšena tolerance, odvykací stav, omezení a často ztráta kontroly pití, člověk upřednostňuje alkohol před svými zájmy a koníčky a posledním kritérime je, že závislý pokračuje v pití i přesto, že má zdravotní nebo sociální problémy. Vysvětlení si můžete poslechnout v sestřihu Tandemu.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.