Modeláři jsou na soutěží O štít města Jihlavy hodnocení systémem líbí - nelíbí
Modely na jarní modelářské soutěži v Jihlavě nejsou ve stejných prostorách jako prodejci modelářských věcí, taková je filozofie soutěžní výstavy plastikových modelů O štít města Jihlavy, kterou pořádá místní modelářský klub. „Pokud bude účast podobná jako loni, návštěvníci se mohou těšit na čtyři sta soutěžních modelů a kolem sto padesáti v doprovodných výstavách,“ vyprávěl v Dobrém dopoledni Tamary Peckové ředitel soutěže Petr Šourek.
Modeláři do soutěže modely přivážejí osobně. „Ještě jsem nezažil, že by někdo svoji věc poslal poštou. Někdy se stane, že modelář přiveze modely svých kamarádů, to není nic proti ničemu, to pravidla umožňují. Poštou opravdu nikdo své věci neposílá, pokud má modelář všech pět pohromadě, tak to neudělá. Kurýrní služba by teoreticky šla, ale to by to musel poslat s označením extra křehké,“ směje se při té představě Petr Šourek.
Cílem plastikového modelářství je shoda modelu se vzorem
Existují dva druhy modelářských soutěží. Pravidla O štít města Jihlavy, který proběhne v sobotu 25. března v hotelu Gustava Mahlera, od soutěžících vyžadují pouze model a přihlášku. „Dostane lísteček pod model, kde není uvedeno jeho jméno. To je kvůli hodnocení,“ vysvětluje Petr Šourek. To podzimní soutěž, kterou také pořádá Klub plastikových modelářů Jihlava, vyžaduje po soutěžících model, stavební plány, fotografie. „Aby se prokázala shoda modelu se vzorem, protože to je cílem plastikového modelářství.“
Líbí - nelíbí, tak budou hodnoceny modely na 42. ročníku soutěže O štít města Jihlavy. „Máme systém, že prvních třicet seniorských modelářů, kteří svůj model přihlásí do soutěže, poprosíme, aby soutěžní kusy ohodnotili, jestli by nemohli vyplnit hodnotící list. My je od nich vybereme, pak to musíme posčítat a vytvoříme z toho výsledkovou listinu. To je neuvěřitelná honička,“ vysvětluje Petr Šourek.
Plastikoví i papíroví modeláři jsou jedna parta bláznů
Mezi plastikovými modely budou k vidění i modely papírové. „Pro ně nejsou speciální soutěže, nebo je jich opravdu minimum. Jsme jedna parta bláznů. Ty dvě skupiny modelářů jsou si podobné, vyrábí nefunkční makety, které se co nejblíže mají přiblížit tomu vzoru. Je tam jiný materiál, jsou tam jiné postupy, nekonkurujeme si, máme se rádi,“ vysvětluje Petr Šourek.
Navzájem se obdivujeme
A kdo má s výrobou modelů větší práci? „Papíroví modeláři si myslí, že to máme těžší my a plastikoví modeláři si zase myslíme, že to mají těžší papíroví modeláři. Navzájem se obdivujeme. My nechápeme, co jsou schopni vyrobit oni a oni zase nechápou nás,“ usmívá se Petr Šourek a dodává, že mezi modeláři jsou i takoví, kteří přestupují. „Já jsem kdysi dávno zkoušel papírové modely z ABC, ale ve stejnou dobu jsem začal s plastikovým modelářstvím a už jsem u něj zůstal, letos je to nějakých 35 let.“
Základ pro plastikového modeláře je plastikový model, plastiková stavebnice, které se komerčně vyrábí. „Základní materiál je polystyren, ale není to ten pěnový, co znáte ze zateplení domů, netvrzený, nepěnový a pak je tam spousta doplňků, které se odlévají z pryskyřice, jsou tam leptané kovové díly. To se dá koupit, ale někdo si je sám vyrábí,“ říká Petr Šourek, ředitel soutěže O štít města Jihlavy, který proběhne v jihlavské hotelu Gustava Mahlera v Jihlavě už v sobotu 25. března.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.