Mladý varhaník z Humpolce si zahrál v jednom z největších kostelů na světě, u sv. Petra ve Vatikánu

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu patří k největším a nejnavštěvovanějším kostelům na světě.

Málokdy se stane, aby v něm pro tisíce poutníků hrál na varhany český muzikant, navíc mladík, kterému je pouhých 22 let. Lukáši Dvořákovi z Humpolce se to podařilo loni v listopadu při pouti ke třicátému výročí svatořečení Anežky České, kdy ve svatopetrském dómu doprovázel bohoslužbu.

Varhaník

Lukáš Dvořák vystudoval Pražskou konzervatoř a teď je v prvním ročníku HAMU, kde studuje varhany a dirigování zároveň na konzervatoři. Kromě toho pravidelně hrává v Praze na Vyšehradě a částečně učí na humpolecké základní umělecké škole.

Lukáš Dvořák, varhaník

Díky spolupráci se skladatelem, dirigentem Janem Zástěrou se dostal k Hudbě Hradní stráže a Policie České republiky, a s ní i na pouť do Vatikánu. „Hudba Hradní stráže zajišťovala instrumentální hudbu, a k tomu tam jely čtyři sbory, dohromady asi sto padesát sboristů. Doprovodili jsme tři slavnostní bohoslužby a k tomu jsme měli ještě koncert duchovních kantát Jana Zástěry, který se jmenuje České nebe,“ vzpomíná na zážitky z pouti do Říma.

Klepaly se mu ruce

„Klepaly se mi ruce úplně šíleně, ale byla tam místa, která jsem si nepopsatelně užil. Ty varhany byly nádherné. Každé varhany jsou jiné a u svatého Petra ve Vatikánu to bylo komplikované v tom, že jsme si to předem nezkusili a já jsem jejich první tón slyšel až v tu chvíli, kdy to šlo tím přímým přenosem a poslouchaly ty tisíce lidí. Aby ty varhany uhrály ten ohromný chrám, tak jsou kolosální a my jsme se samozřejmě chystali předem, byla to mravenčí práce týdny, měsíce předem,“ přiznává mladý varhaník.

U varhan tráví většinu času - z Prahy jezdí na víkendy domů, kde hraje v humpoleckém kostele svatého Mikuláše. Přesto má i koníčky, rád cestuje nebo jezdí s kamarády na kole.

Spustit audio