Mladý varhaník z Humpolce si zahrál v jednom z největších kostelů na světě, u sv. Petra ve Vatikánu
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu patří k největším a nejnavštěvovanějším kostelům na světě.
Málokdy se stane, aby v něm pro tisíce poutníků hrál na varhany český muzikant, navíc mladík, kterému je pouhých 22 let. Lukáši Dvořákovi z Humpolce se to podařilo loni v listopadu při pouti ke třicátému výročí svatořečení Anežky České, kdy ve svatopetrském dómu doprovázel bohoslužbu.
Varhaník
Lukáš Dvořák vystudoval Pražskou konzervatoř a teď je v prvním ročníku HAMU, kde studuje varhany a dirigování zároveň na konzervatoři. Kromě toho pravidelně hrává v Praze na Vyšehradě a částečně učí na humpolecké základní umělecké škole.
Díky spolupráci se skladatelem, dirigentem Janem Zástěrou se dostal k Hudbě Hradní stráže a Policie České republiky, a s ní i na pouť do Vatikánu. „Hudba Hradní stráže zajišťovala instrumentální hudbu, a k tomu tam jely čtyři sbory, dohromady asi sto padesát sboristů. Doprovodili jsme tři slavnostní bohoslužby a k tomu jsme měli ještě koncert duchovních kantát Jana Zástěry, který se jmenuje České nebe,“ vzpomíná na zážitky z pouti do Říma.
Klepaly se mu ruce
„Klepaly se mi ruce úplně šíleně, ale byla tam místa, která jsem si nepopsatelně užil. Ty varhany byly nádherné. Každé varhany jsou jiné a u svatého Petra ve Vatikánu to bylo komplikované v tom, že jsme si to předem nezkusili a já jsem jejich první tón slyšel až v tu chvíli, kdy to šlo tím přímým přenosem a poslouchaly ty tisíce lidí. Aby ty varhany uhrály ten ohromný chrám, tak jsou kolosální a my jsme se samozřejmě chystali předem, byla to mravenčí práce týdny, měsíce předem,“ přiznává mladý varhaník.
U varhan tráví většinu času - z Prahy jezdí na víkendy domů, kde hraje v humpoleckém kostele svatého Mikuláše. Přesto má i koníčky, rád cestuje nebo jezdí s kamarády na kole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.