Míč spojuje. A my jsme společným gólem spojili Romy, říkají Lukáš Pulko a Jaroslav Horváth, které osobně přijal papež František

23. listopad 2021

Fotbalový tým Světové romské federace se utkal s týmem Vatikánu. Zápas se konal za podpory Lazia Řím. Romské sportovce osobně přijal papež František, který programem „Všichni jsme bratři“ pokračuje v podpoře dialogu a bratrství. Papež požehnal romskému národu, fotbalu i sportu obecně.

Ve studiu jsme se sešli se dvěma romskými reprezentanty, fotbalistou z Mongagua Ústí nad Labem Lukášem Pulkou a fotbalistou z Mongaguá Ostrava Jaroslavem Horváthem. Oba se právě vrátili z Itálie, z Vatikánu.

Lukáš Pulko a papež František

Lukáš Pulko: “Pozvali nás ze Světové romské federace proti násilí a rasismu ve fotbale. Před měsícem určili, že Romy z České republiky můžeme reprezentovat my dva.”

Romská reprezentace se utkala s týmem z Vatikánu...

Jaroslav Horváth: “Zápas pískal Ciro Immobile, kapitán Lazia Řím. Zahráli jsme si v jejich tréninkovém centru Formello, byli tam fanoušci a my si to náramně užili. Akce byla spojena s charitou. To co my u nás s Mongaguou reprezentujeme, se v Itálii tisícinásobně zúročilo. U nich je charita povýšena do sféry, do které se ještě Česká republika nedostala. Oba doufáme, že tomu tak jednou bude, protože fotbal spojuje.”

Za jaký tým jste hráli a kolik národností ho tvořilo?

Lukáš Pulko: “Hráli jsme za Romskou fotbalovou reprezentaci, výběr byl z celého světa. Já osobně jsem odehrál víc jak 30 minut.”

A jak vypadal vatikánský tým, proti kterému jste nastoupili?

Jaroslav Horváth: “Tým tvořila garda, zaměstnanci Vatikánu a jejich rodinní příslušníci, lidé z celého světa, nejenom z Itálie.”

Měli jste možnost seznámit se s vašimi spoluhráči, tedy Romy z jiných států? Bylo těžké se domluvit, nebo jste používali romštinu?

Lukáš Pulko: “Míč spojuje. A hlavní komunikace probíhala na fotbalovém hrišti. Jinak jsme mezi sebou samozřejmě mluvili romsky, ale i anglicky, rukama, nohama … všelijak!”

Jaroslav Horváth: “A měli jsme i překladatele.”

Oba máte na sobě dresy podepsané papežem Františkem. Co pro vás setkání znamená?

Jaroslav Horváth a papež František

Jaroslav Horváth: “Na audienci u papeže se jen tak někdo nedostane. A my dva, Romové z paneláku, jeden z Ústí, druhý z Ostravy, jsme se díky fotbalu dostali. Extrémní zážitek. Od tohoto okamžiku bychom se měli odpíchnout a posunout se dál.”

Poznali jste nejen Vatikán a Řím, ale vyzkoušeli jste si, jaké to je být na fotbalovém stadionu v Itálii. Kam jste šli a na jaký zápas to bylo?

Jaroslav Horváth: “Jsme extrémně vděční, že jsme mohli jít na zápas Lazia Řím s Juventusem. Lazio prohrálo 2:0. Tam jsme se nefotili, ale máme fotky z Česka, jak se lidé na tento zápas dívají a jak tam během poločasu vysílají záznam z naší audience u papeže, během které požehnal romskému národu, fotbalu a sportu jako takovému. Na záběru jsem vidět já, jak mi papež podepisuje dres, takže 50 tisíc fanoušků na stadionu vidělo mě, Františka a dres Mongaguy. Když nás poznali fanoušci Lazia, hned se s námi začali fotit. Bylo to úžasné.”

Co pro vás na setkání bylo nejdůležitější? A co vám dala možnost zahrát si s vatikánským týmem?

Jaroslav Horváth: “Hlavním odkazem bylo, že jsme vstřelili společně gól, nejdůležitější trefa v našich životech. Důkaz, že Romové mohou být na sebe hrdí. Gólem a fotbalem jsme je spojili. Proto mějte sny a jděte si za nimi. Nebojte se, buďte trpěliví – výsledek se dostaví.”

autor: Jan Berousek

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...