Martin Zušťák: iglú dokáže postavit i dítě

20. prosinec 2012

Hostem Tandemu byl Martin Zušťák, bývalý vojenský pilot, který pracuje jako instruktor létání v Centru leteckého výcviku v Pardubicích. Tamara Pecková si s ním povídala o tom, jak přežít v zimě.

„Nezáleží tolik na kondici, jako na vědomostech. Ty vám mohou zachránit život.“ Tamara se zajímala, jak udělat iglú, aby vám posloužilo tak, jak má. V iglú je o 60°C tepleji než venku. Pokud je venku -45°C, v dobře postaveném iglú může být i +15°C. „Těch metod je víc, úplně nejjednodušší je udělat hromadu sněhu a v tom vyhrabat jakýsi záhrab. To dost často děti dělají. Ta hromada by měla být udusána dost, aby vydržela nějaký tlak, aby to nespadlo. Doporučuji jeden den si tu hromadu udělat, vzít si normální konev, pokropit to konvičkou, přes noc to zmrzne, udělá se krunýř, jenom na povrchu, to se dovnitř nedostane a pak to krásně bude držet. Zvládnou to děti, zvládnou to ženy na mateřské.“

0:00
/
0:00

Řeč byla o tom, jak přežít v zimě, když se ztratíte na horské túře. „Pro přežití je nejdůležitější: nejdřív se postarám o bezpečnost, například nebudu si dělat iglú nebo záhrab někde na lavinovém svahu, ale tam , kde je to bezpečny. Jako druhé musím řešit boj s vlhkostí a teplem. Bez jídla vydržím třeba týden, ale bez tepla anebo ve vlhku to je otázka hodin.“

autor: Tamara Pecková
Spustit audio