Marta Veselá: V chemičce bych nepracovala, ale v jaderné elektrárně ano

30. červen 2014

21 let je průvodkyní po Jaderné elektrárně Dukovany. V chemičce by pracovat nechtěla, ale v Jaderné elektrárně ano. Je tam podle ní bezpečněji než v jakékoli jiné továrně. Marta Veselá byla o provádění například po skladu jaderného odpadu vyprávět v Tandemu Tamary Peckové.

Před jedenadvaceti lety se díky manželovi přihlásila do výběrového řízení na pracovníky informačního centra, byla po rodičovské dovolené a moc šancí si nedávala. Z třiceti lidí byla s pěti kolegy vybrána a začala se učit, jak to v jaderné elektrárně funguje a chodí. „Naučila jsem se vše od začátku, musela jsem pochopit, co všechno obnáší. Měla jsem výhodu v tom, že v elektrárně pracuje manžel. Spoustu jsem se dozvěděla od něj.“

Ze začátku se Martě Veselé tu a tam stávalo, že jí návštěvník zaskočil. „Není ostuda říci: nezlobte se, tohle já nevím, ale zjistím vám to. Zvednete telefon a zeptáte se. Ale dnes se mi to už nestává,“ usmívá se Marta Veselá.

I v informačním centru se můžete zdržet celý den

Pokud se člověk předem na exkurzi do jaderné elektrárny neobjedná, dostane se pouze do informačního centra. „Ale i tam se mnoho dozví. Máme tam modely, na kterých vysvětlíme, jak elektrárna funguje. Měla jsem tam nedávno pár, který v devět přišel a ve čtyři odpoledne, když jsem zavírala, odcházel.“

Do Jaderné elektrárny Dukovany vás na exkurzi pustí, musí to být skupinka alespoň deseti lidí. Prohlédnou si sekundární okruh, což je vlastní výroba elektrické energie. Dostanou se k turbosoustrojím a není problém vidět i sklad vyhořelého paliva.

Návštěvník jaderné elektrárny je pořádně prověřen

Takový návštěvník je předem pořádně prolustrován, při objednávce návštěvy elektrárny musí poslat své iniciály, jméno, číslo občanského průkazu. „Musíme zjistit, jestli to není člověk, který má zakázaný vstup do jaderných zařízení nebo jestli není podezřelá osoba. Pokud je to v pořádku, šéf fyzické ochrany vaši návštěvu schválí a vstup povolí.“

Lidé prochází dozimetrickým měřením, aby do elektrárny nepřinesli radioaktivitu. „Může se stát, že byl na nukleárním lékařském vyšetření. Pokud má potvrzení, je to v pořádku. To je kvůli tomu, aby nás návštěvníci neobvinili z toho, že jsme je ozářili.“

Poplach? To je strašlivý rachot

Paní Veselá zavzpomínala na situaci, kterou zažili ještě před povinným vstupním dozimetrickým měřením. Na exkurzi přišel pán, který den před návštěvou Dukovan prolézal šachty uranového dolu v Dolní Rožínce. „Měl na sobě uranový prach, když procházel výstupním měřením, aktivoval měřicí přístroje. To je strašlivý rachot. Začne to blikat a houkat,“ vzpomíná paní Marta Veselá.

V současné době je informační centrum v Jaderné elektrárně Dukovany v rekonstrukci, otevírat se bude až na konci září. Paní Veselá radí vyrazit do vodní elektrárny Dalešice, i tam návštěvník najde informační centrum. „Dalešice jsou přečerpávací vodní elektrárna. Je tam nejvyšší hráz v České republice. Je to nejvyšší sypaná hráz ve střední Evropě,“ zve na výlet na Třebíčsko Marta Veselá.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio