Lítají kolem vás blesky a burácí hrom? Váš osobní klid přispěje k uklidnění vašeho psa.
Asi jen málokdo venčí psa, když je venku takové počasí, že by psa nevyhnal. Může se ale stát, že vás liják nebo dokonce bouřka zastihne při delší procházce, na výletě apod. Pak je důležité zachovat klid, který přenesete i na svého psa.
Psi se velmi často hromů a blesků bojí, obecně se dá říci, že nemají rádi jakékoli hlučné rány a bušení. Na mikulášské petardy a novoroční ohňostroj je můžeme ve spolupráci s veterinářem připravit a předem zklidnit podáním léků, u bouřky už je to horší. „Samozřejmě prášky na zklidnění si s sebou nenosíme,“ říká s nadhledem MVDr. Ladislav Kuncl, „v dané chvíli můžeme udělat jen to, že k sobě pejska přitiskneme, položíme mu ruku na hlavu, konejšivě na něj mluvíme. Kontakt s majitelem, ať už hlasový nebo tělesný, mu pomůže.“
Právě toto je správný okamžik, kdy můžete ustoupit ze svých pravidel a hranic nastavených v rámci výcviku. Podle MVDr. Kuncla se nemusíte bát, že by si pes vytvořil zlozvyk strachu ve snaze upoutat vaši pozornost a užívat si rozmazlování: „Kdyby bouřka byla každý den několikrát, pak ano. Ale pokud je jednou za měsíc, tenhle zlozvyk nehrozí.“
Starýho psa novým kouskům…
Odnaučování strachu je u psa běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Jestliže jde o problém, se kterým se potýkáte jen několikrát do roka, je jednodušší nechat to být a nárazově řešit výše popsanými způsoby. Potíže nastávají, když váš pes nadskočí, klepe se nebo dokonce v panice utíká v běžných životních situacích, jako je zaklapnutí dveří nebo padající smeták. To už stojí za to pokusit se zpříjemnit život sobě i jemu a snažit se zařídit, aby se nelekal a strachu nepodléhal.
Jak na to? V první řadě začít s tím co nejdřív, dokud je pes mladý, ideálně štěně - značně tím zvýšíte šanci na úspěch. Postup je takový, že psa záměrně vystavujete stresovým podnětům. „Je to podobné jako při výcviku loveckých psů u myslivců, kdy se střílí. Majitel psa musí být u toho, chlácholit ho, že je všechno v pořádku a že mu nic nehrozí. Pes potom získá důvěru, že při té ráně se vlastně vůbec nic neděje. Ale je to práce na delší dobu,“ vysvětluje veterinář.
Moknutí psovi nevadí a většinou ani zdravotně neublíží
„Pes je venkovní stvoření, má promaštěný chlup a tento pokryv srsti ho ochrání před jakýmkoli deštěm,“ mírní obavy některých pejskařů z promoknutí jejich čtyřnohých kamarádů MVDr. Ladislav Kuncl, „výjimkou jsou společenská plemena, kdy majitelé psa často koupají a přirozenou mastnotu chlupů tak snižují. Tihle pejsci ať se v dešti schovají k nám, aby tolik nezmokli, a doma je vyfénujeme. Nebo když se ušpinili, vykoupeme, osprchujeme a zase vyfénujeme.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.