Leváka v žádném případě nepřeučujte
„Všechno máme pro praváky, levák se celý život musí přizpůsobovat pravostranně orientované společnosti. Leváctví je jiné. A všechno, co je jiné, je divné. Asi proto jsou stále tendence preferovat pravé ruce, “ zamyslela se v Tandemu Tamary Peckové Zdenka Šrámková z Kopretiny, centra pro rodiče s dětmi při Oblastní charitě Žďár nad Sázavou.
Lateralita je asymetrické používání párových hybných a senzorických orgánu. „Když je člověk pravák, používá levou mozkovou hemisféru, levák používá pravou mozkovou hemisféru. Každá mozková hemisféra má svoje a je jinak založená. Proto jsou jiní leváci a jiní praváci,“ přibližuje Zdenka Šrámková.
Do tří let věku můžete preferovat u dítěte pravou ruku
Jsou různá pásma laterality. „Vyhraněná pravorukost, méně vyhraněná pravorukost a nevyhraněná lateralita, což znamená, že dítě není ani levák, ani pravák. Další pásma jsou méně vyhraněná levorukost a vyhraněná levorukost. Když dítě používá obě ruce, dítě není vyzrálé používat pravou nebo levou ruku a střídá obě ruce, učíme ho pravorukosti. Ale jen v případě, že není vyhraněná levorukost.“ upozorňuje Zdenka Šrámková.
Vyhraněná lateralita se objevuje až kolem čtvrtého roku dítěte, do té doby můžeme dítěti dávat věci do pravé ruky, nijak mu neuškodíme. „Podávat věci do pravé ruky, hračky, jablko, lžičku. Rodič uvidí, jak dítě reaguje. O této možnosti hovoří i odborná literatura.“
Před nástupem do školy je důležité vědět, jestli je dítě pravák nebo levák
O vyhraněnosti je důležité vědět před vstupem do první třídy. V pedagogicko-psychologické poradně speciálními testy zjistí, zda je dítě pravák nebo levák. „Je to součást školní zralosti. Jsou na to testy. Kreslí se, tečkuje se, hází se míčkem. Jsou různé zkoušky laterality. Navlékání korálku, jestli se postaví na levou nebo na pravou nohu. To se spočítá a změří, a tak se dozvíme, jestli je dítě pravák nebo levák,“ vysvětluje Zdenka Šrámková.
„V žádném případě nepřeučujume. To je to nejhorší, co rodiče mohou udělat. Tím ho stresujete, hrozí koktavost, psychické problémy, poruchy učení. Představte si, že by vás někdo nutil psát levou rukou. Zkuste si levou rukou vyčistit třeba jen zuby,“ usmívá se Zdenka Šrámková.
Přeučené dítě se nevyvíjí tak jak má. „Leváci používají pravou hemisféru. O ní se říká, že je to hemisféra štěstí, emocí. My praváci jsme více rozumoví, reální. Leváci jsou citlivější.“
Někdy se stane, že dítě ani v sedmi, osmi letech nemá vyhraněnou lateralitu. „Pokud je spokojené, že píše pravou a na ostatní věci používá levou, asi bych to neřešila. Je to pro ně přirozené. A pokud s tím nemá problémy dítě, neměli by ani rodiče,“ uzavírá Zdenka Šrámková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.