Lékař: Pacient v těžkém stavu před napojením na ventilátor tvrdí, že koronavirus neexistuje
Nemocnice stále zažívají nápor pacientů pozitivních na koronavirus. Zdravotníci ale bojují také se samotnými názory pacientů, někteří i na lůžku tvrdí, že covid neexistuje.
Nejen s fyzickou ale hlavně s psychickou zátěží bojují zdravotníci v nemocnicích. Zdravotnická zařízení totiž stále plní pacienti s koronavirem. Vyčleňovat tak musí další a další lůžka pro takto nemocné. Na hranu své kapacity už naráží třeba ARO v novoměstské nemocnici.
V těžkém stavu
„My pacienty dostáváme v poměrně těžkém stavu, samozřejmě přicházejí nám pacienti neočkovaní, kteří nám těsně před napojením na ventilátor budou tvrdit, že koronavirus neexistuje,“ říká primář oddělení ARO novoměstské nemocnice Dušan Mach.
Právě ARO už se stalo plně covidovým oddělením. „Jsme na hraně, ta kapacita samozřejmě. Máme šestilůžkové ventilové ARO, jsme na čtyřech pacientech, samozřejmě ne všichni pacienti v intenzivní péči potřebují přístroj, ale jsou pacienti s covidem i na interní JIP.“
A primář Mach dodává, jaké je složení pacientů: „Jsou většinou neočkovaní, myslím, že nejmladším pacientem je 79. ročník narození a nejstarší asi 41. To rozvrstvení je v tuhle chvíli opravdu široké. Stále se bavíme o lidech, kteří mají nějaké přidružené onemocnění, samozřejmě statistika ukazuje, že to může postihnout i relativně zdravého člověka.“
Unavený personál
Na hraně ale není jen kapacita oddělení, ale i sami zdravotníci. „Už toho máme plný zuby, už nemáme sílu a týká se to napříč personálem, který se o tyto pacienty stará, nevybírali jsme dovolenou, neodpočinuli jsme si dva roky, nicméně pořád makáme a budeme i dál, ale je to prostě na tom personálu znát.“
S tím souhlasí i primář infekčního oddělení Miloslav Šťastník. „Každá z těch stanic, která je v současné době předělaná na covidové oddělení, má standardně jinou náplň práce, stará se o jiné skupiny pacientů. Ta péče je utlumená a samozřejmě ten personál je frustrovaný, že dělá něco jiného, než na co je zvyklý a specializovaný, to je jeden pohled a ten druhý je ještě k tomu, že tam jsou pacienti, kteří kdyby absolvovali očkovaní, tak by v nemocnici nebyli, tak to je druhá frustrace.“
Na infekčním oddělení vypomáhá i několik studentů zdravotnických oborů. „Jsou tam v nějakým množství, ale určitě to není dostačující, aby ta práce byla zajištěná plně, a hlavně na delší období, protože v tom nárůstu a v té zátěži jsme něco přes měsíc, ale je otázka, jak dlouho to bude trvat.“
Právě zapojení více studentů by teď nemocnice ocenila. O pomoc už požádala také armádu.
Související
-
Příběh z havlíčkobrodské nemocnice: Hlavně, aby tajně nenaočkovali manželku
Tři nemocnice na Vysočině požádaly kvůli horšící se covidové situaci o pomoc armádu. Na příjezd vojáků ale zatím čekají.
-
Vyšší zájem o první i třetí dávku. V očkovacím centru pelhřimovské nemocnice je stále plno
Očkovací centra na Vysočině se plní nejen lidmi, kteří přichází na první dávku očkování proti koronaviru. Stále častěji přicházejí také lidé pro třetí, posilující dávku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump a jeho postoje k obraně: NATO má za debatní klub, Evropa se podle něj má spolehnout víc na sebe
-
Když ukradnou právo volit, tak zbývá jen protestovat. Teď jde o konzistenci, říká expertka z Gruzie
-
Nadějnému atletovi diagnostikovali vážnou nemoc. Musel skončit, ale založil nadační fond a pomáhá
-
Jak Gambrinus ke jménu přišel