LED diodové žárovky jsou dnes nejlepším zdrojem světla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žárovka

Klasické žárovky nahradily nejrůznější úsporné zářivky nebo LED diody. Jaké se vyplatí a podle čeho je vybírat, přišel do Poradny Českého rozhlasu Vysočina říct Petr Kalášek, který se zabývá prodejem elektro.

Při výběru je nejdůležitější znát typ objímky a patice. Pokud vybereme špatně, nepodaří se nám zářivku do svítidla instalovat. Důležitý je také světelný tok. Pokud vybereme nedostatečný tok, nebude osvětlení dostatečné. Úsporné zářivky mývají životnost kolem 10.000 hodin. Životnost může zkracovat časté zapínání a vypínaní. Naproti tomu LED diodová žárovka vydrží až 30.000 hodin a nijak ji neničí ani časté vypínání a zapínání.

V domácnostech se vyskytuje pět druhů objímek

„Nejčastější je závit E27, E14 a potom jsou to halogenové žárovky s paticí G9 a GU10. Patice GU10 se používají v bodovém osvětlení, G9 v nástěnném osvětlení a ty se závitem nejčastěji ve stolních lampách a stropních svítidlech,“ vysvětluje host. Typ objímky najdete uvedený na svítidle, zároveň s maximálním možným výkonem.

V jednom svítidle nekombinujte různé typy žárovek

Některá svítidla mají více žárovek. Pokud jedna přestane svítit, tak ji majitel vymění za novou. Stává se, že si ale koupí žárovky s LED diodami. Pokud jsou ve svítidle i původní žárovky s vláknem, tak vydávají velké množství tepla. Teplo ale nesvědčí LED diodám, čímž se zkracuje jejich životnost. Proto nekombinujte různé typy žárovek v jednom druhu osvětlení.

K nasvícení je nejlepší halogenová žárovka

Pod jejím světlem totiž nejlépe vynikají barvy. Hodí se proto k nasvícení například obrazů. Celkově je jejich světlo velmi příjemné. Ovšem stále se jedná o žárovku fungující na tradičním principu s vláknem. Nejsou tedy příliš úsporné a produkují hodně tepla.