Laboratoře jihlavského veterinárního ústavu pracují pro zdravotníky. Vyhodnocují vzorky na covid-19

30. červenec 2020 06:00

Obvykle se zabývají nemocemi zvířat. V posledních týdnech ale laboranty Státního veterinárního ústavu hodně zaměstnává covid-19.

Na speciální víkendové směny musí chodit pracovníci laboratoří Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Pomáhají kolegům z nemocnic při vyhodnocování odebraných vzorků kvůli onemocnění covid-19.

Počet lidí, kteří se v kraji testují, se kvůli zhoršené epidemické situaci výrazně zvýšil.

„Zde vidíte například, detekujeme tři lokusy a na základě toho vyhodnocení potom uzavíráme ten vzorek jako pozitivní, negativní nebo hraniční. Tenhle je pozitivní, takhle vypadá pozitivní a tady třeba bude negativní,“ ukazuje vedoucí laboratoře molekulární biologie Bronislav Šimek místnost, kde pracovníci vyhodnocují jednotlivé vzorky.

Výsledky vyčtou ze speciálního programu. „Kolegové z oddělení virologie nám připraví vzorek pro extrakci nukleové kyseliny a takhle upravený vzorek přechází k nám. Náš personál není v ohrožení, potom ten vzorek upravený jde už do těch automatů, kde se extrahuje nukleová kyselina.“

150 vzorků denně

Vzorek přitom putuje hned několika místnostmi a k jeho vyhodnocení používají laboranti řadu technologií. Takto jich zvládnou zpracovat i přes 150 denně, pokračuje ředitel Státního veterinárního ústavu v Jihlavě Pavel Barták: „V průběhu té první, největší vlny jsme dělali asi 4 tisíce vzorků, potom ten přísun vzorků zeslábl a po určité období jsme netestovali prakticky žádné. Nyní v současné situaci testujeme různé počty vzorků a to třeba od 30,40 až po 180.“

Práce se vzorky z testování na Covid-19 tak zaměstnává hned dvě laboratoře. A v současné době musí přesahovat i běžnou pracovní dobu. „To zvládáme denně a teď poslední dva víkendy jsme pracovali i o víkendech, kdy bylo na žádost hejtmana nutno otestovat důchodce v sociálních centrech kvůli té sestře, teď zas byla akce Alzheimer centrum, no a teď na ten další víkend ještě nevíme, ale vypadá to, že asi budeme taky pracovat.“

Nemocnice totiž zvládnout vyhodnotit daleko menší množství vzorků, než dokáží laboratoře veterinárního ústavu. Místní zaměstnanci jsou totiž na podobné epidemie připraveni prakticky neustále.

„My jsme zažili vlastně před nedávnou dobou epidemii afrického moru prasat, kdy byly také velké nápory vzorků, to byla, dá se říci srovnatelná situace, akorát že to tedy byly vzorky od zvířat, nikoli od lidí.“

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související