Kromě medu nám včely dávají i život, říká včelařka Lenka Čtvrtečková
Včely nejsou jen producenty medu, ale také klíčovými opylovači, bez kterých by naše potravinová rozmanitost výrazně utrpěla.
Včely jsou pro naši planetu nepostradatelné, a to nejen kvůli medu, ale především díky jejich roli jako opylovačů. „Ze 102 rostlin, které tvoří přes 90 % světové produkce potravin, včely opylují více než 70,“ vysvětluje Lenka Čtvrtečková, která se včelařství věnuje již 15 let. „Bez nich by se naše stoly výrazně zúžily, zejména o ovoce, zeleninu, ale i ořechy a oleje,“ pokračuje.
K včelaření se Lenka dostala spíše náhodou, když ji před patnácti lety přizval kamarád na návštěvu k úlu. „Když jsem poprvé viděla otevřený úl a ochutnala med přímo z medometu, byla jsem okouzlena a řekla si, že tohle chci taky,“ vzpomíná. Ačkoliv včelařství bylo v její rodině tradicí, její pradědeček byl včelařem, k samotným včelám se dostala až díky svému kolegovi.
„Je důležité obměňovat včelí dílo, vyměňovat staré, tmavé plásty za nové, aby měly včely kvalitní prostředí pro svůj rozvoj,“ vysvětluje. Kromě toho je důležité sledovat správné chování u úlu, jako je například vyvarování se silných vůní či alkoholu před prací se včelami, které by mohly včely podráždit.
Dnešní situace včel v Česku je podle Lenky Čtvrtečkové optimistická, včelstev přibývá. „V roce 2020 bylo v Česku evidováno téměř 700 tisíc včelstev. Nicméně některé regiony jsou převčelené, zatímco jinde je nedostatek včel,“ dodává. Rozmanitost včel je také tématem k zamyšlení, v Evropě je evidováno přes 500 druhů včel samotářek, které jsou klíčové pro udržení ekosystémů.
Lenku Čtvrtečkovou můžete sledovat na facebooku:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.