Krásné, sexy, inteligentní forenzní specialistky, které zvládnou několik věd? To je ale iluze

28. červenec 2017

Co je forenzní biomechanika? „Tahle otázka padá i u soudních líčení a velmi často. Tenhle obor je velice mladinký. Obecně mechanika je nauka o pohybu, kinematice a mechanice těles, tahle věda je známá už léta. Aristoteles a další stavěli stroje, tak znali mechaniku. Když si to představíte malinko abstraktněji, tak lidské tělo je do jisté míry mechanický systém a dá se tak na něj nahlížet. Dají se na něj využít technické postupy a přístupy k řešení toho, jak se lidské tělo může chovat za určitých situací,“ vysvětloval soudní znalec v oboru forenzní biomechanika Zdeněk Horák v Dobrém dopoledni.

Většinou je to v souvislosti s dopravními nehodami, nebo pády z výšky. „Tenhle obor zjišťuje, jak by se tělo v takových situacích mělo chovat. Je to aplikace technických znalostí na biologický systém, což lidské tělo obecně je. To je biomechanika. Základní biomechanika tyto znalosti využívá ve zdravotnictví, návrh implantátů, zdravotnických pomůcek a tak dále. A její drobná odnož je forenzní biomechanika, která využívá ty samé principy, ale pro odhalování trestných skutků.“

Lidi jsou zbláznění z amerických seriálů, může to znít úsměvně, ale opravdu to je reálný problém

Typický příklad? „Stane se situace, kdy osoba vypadne z okna, a kriminalisté stojí před otázkou, jestli vypadla sama ve smyslu sebevražedného skoku nebo jestli ji někdo nevystrčil. Na kriminalistech, případně na soudu je prokázat vinu a jedna z možností je udělat biomechanické zkoumání,“ vysvětlil soudní znalec Zdeněk Horák.

Ještě než se Zdeněk Horák pustí do popisu své práce, upozorňuje na velký problém, se kterým se musí potýkat soudní znalci na celém světě. „Lidi jsou zbláznění z amerických seriálů. Vidí krásné, sexy, inteligentní forenzní specialistky, které zvládnou několik věd jako daktyloskopii, trasologii, chemii a ještě si dojdou s pistolí pro podezřelého, to je ale iluze. Může to znít úsměvně, ale opravdu to je reálný problém. Publikují se případy, hlavně z Ameriky, kde funguje systém porot, kdy se spousta lidí dožaduje něčeho, co viděli v televizi, těžko se vysvětluje, že to neexistuje. Že by někdo zaostřil rozmazanou fotografii automobilu a přečetl z ní poznávací značku. Je to opravdu velký problém.“

Forenzní biomechanika přijde na řadu až déle po události

Soudní znalec na místo činu ve většině případů nejezdí. „Forenzní biomechanika přijde na řadu až déle po události. My potřebujeme spoustu vstupů, například posudek z oboru lékařství. Jaký rozsah zranění vznikl, kde, jaké množství, jaký byl možný mechanismus. Potřebujeme, aby vyšetřovatelé pečlivě zdokumentovali místo činu, změřili vzdálenosti, pořídili co nejpřesnější fotodokumentaci místa. Potom my můžeme dělat závěry. Nejsme v první linii.“

Jsou jednoduché kauzy obsahující padesát, sto dokumentů, Zdeněk Horák ale spolupracuje na kauzách, které mají dva tisíce stránek. „Jsem povinen seznámit se s celým soudním spisem, ale mě zajímají části, které jsou relevantní pro moje hodnocení. Výpovědi svědků, poškozených, případně obviněného, zdravotní dokumentace a tak dále. Mně je jedno, jaká je situace v rodině, mě zajímají pouze věci, kterou jsou relevantní pro moje posouzení. A to pak z těch dvou tisíc stránek mluvíme o sto padesáti, dvou stech.“

Na soudu je, zda tomu uvěří, neuvěří nebo si vyhodnotí, že to není tak jednoznačné

„Anatomie a fyziologie lidského těla je daná, přiznávám, že jsme na pokraji oboru lékařství. My velmi úzce spolupracujeme, nejsme odborníci, kteří by hodnotili rozsah zranění. Nicméně pokud víme, že bodná rána je vpravo na nějakém místě, můžeme zjistit, jestli ten člověk tam mohl dosáhnout, jestli je to fyzicky možné. Pak jsou možnosti numerických simulací, jsou výpočtové programy, které do jisté míry umožňují nějaké hodnocení,“ vysvětluje Zdeněk Horák.

„Znalec je odborník, který by měl podat názor o konkrétní odborné věci a zprostředkovat ho soudci, který je laik a říci mu podmínky, za kterých vy trváte na svých závěrech. Na soudu je, zda tomu uvěří, neuvěří nebo si vyhodnotí, že to není tak jednoznačné,“ upozorňuje Zdeněk Horák.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio