Knihy rekordmanky

Na prvním stupínku pomyslných stupňů vítězů stojí Bible - kniha knih. Odhaduje se, že jí bylo vytištěno už přes 7 miliard kusů. Ale jsou i mnohem skromnější knižní rekordy. Spisovatelkou v nejvyšším věku. Emma Jarošová, je autorkou několika knih, z nichž dílo Já vnouček Američan bylo vydáno v roce, kdy paní Emmě bylo 95 let.

V Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově můžete obdivovat i nejtěžší knihu běžné distribuce, která má 11 kg, nejmenší knihu portrétů, která má 4 x 3 mm anebo knihu s textem v 37 jazycích. Věra Ludíková z Prahy je totiž autorkou poetického textu s názvem Je jaro, v jehož unikátním svazku je tento text otištěn kromě původní české verze i v překladech do 36 dalších jazyků.

A naposledy Agentura Dobrý den zaregistrovala rekord: Nejvíce tváří jednoho města v jedné knize. Ta nese název 333 tváří Milevska a je pozoruhodná tím, že Martin Pelich v ní zpravoval textové a obrazové portréty představující 333 docela obyčejných lidí současnosti, kteří vytvářejí kolorit dnešního města Milevska. Po sepsání textů a nafocení více než 5 tisíc fotografií strávil rekordman při následném zpracování materiálů u počítače 1 890 hodin.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.