Když vám inspirace spadne na hlavu, možná změníte pohled na svůj život. Jako Gabriela Filippi

17. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gabriela Filippi

Knihu Anastasia od ruského autora Vladimíra Megre měla herečka Gabriela Filippi doma přes tři roky. „Kouzelným způsobem mě trkla do hlavy, spadla na mě totiž z knihovny. Jé, to je možná nějaké znamení a začala jsem ji číst. Dělalo mi to neskutečnou radost a prožívala jsem každý okamžik, který Vladimír Megre v knize sdílí. On je autorem knih a zároveň partnerem Anastasie,“ vyprávěla žďárská rodačka a zakladatelka Léčivého divadla v Dobrém dopoledni Tamary Peckové.

Anastasia je žena, která žije uprostřed Sibiře, uprostřed přírody, která navazuje na práci svých předků. „Má schopnost vnímat myšlenky stvoření, které mohou pomáhat lidem v běžném životě. Pro mě je to neuvěřitelný návod, jak člověk může prožít šťastný život, aniž by musel být součástí nějakého náboženského nebo církevního společenství. Je to o návratu k přírodě a soužití s ní,“ vyprávěla Gabriela.

Toužili bychom se někdy vrátit do přírody

Když knihu četla, sdílela své nadšení s manželem Pavlem. Nakonec si museli sérii knížek Zvoníci cedry pořídit ještě jednou. „Abychom si je navzájem nebrali a různě nepřendávali záložky,“ směje se Gabriela. Knihy o Anastásii ji natolik ovlivnily, že ji inspirovaly k napsání divadelní hry na jejich motivy. Anastasii hraje společně s Máriem Kubecem už rok.

Při čtení knihy si s manželem uvědomili, jak se mění jejich pohled na to, kde žijí a jak žijí. „Toužili bychom se někdy vrátit do přírody. Toto mi zatím supluje chalupa na Vysočině, kterou mi rodiče věnovali, tím mám přírodu v sobě, ale zároveň žijeme v Praze, ale aspoň se obklopujeme stromy a každodenní návštěvou uprostřed přírody,“ usmívá se herečka.

Vladimír Megre se zeptal, za jak dlouho bychom byli schopni naučit se hrát v ruském jazyce

Jak Gabriela Filippi říká, měla velké štěstí a s autorem knih o Anastasii Vladimírem Megre se setkala osobně. Bylo to při jeho zářijovém pobytu v Česku, tehdy si ho pozvala do svého Léčivého divadla. „Byl mým hostem ve druhé půlce našeho představení o Anastasii. Bylo to pro nás zvláštní, zároveň jsme hráli a jedním okem sledovali, jak Vladimír Megre reaguje.“

„Já jsem byla nadšená, on je srdečný, miluje improvizaci a miluje humor. Nás samotné, když jsme začali Anastasii hrát, překvapilo, že se diváci usmívají a smějí. Netušili jsme, že připravujeme hudební komediální představení, pro mě bylo největší touhou vložit do představení všechna ta krásná moudra, která mohou zkvalitnit žití každého z nás. Když o přestávce Vladimír Megre vešel do šatny, říkal, že se mu líbí, jakou energii naše představení má, jak neustále žije, jak probouzí v lidech světlé city a dokonce se nás zeptal, za jak dlouho bychom byli schopni se ho naučit hrát v ruském jazyce,“ usmívá se Gabriela Filippi.

Bylo napsáno ve hvězdách, že jednoho dne mám něco podobného vytvořit

Když její děti trochu odrostly a nepotřebovaly tolik mateřské lásky, založila Léčivé divadlo. „Začala jsem vnímat, že je čas pro mě jako pro ženu, jedna oblast mateřství je naplněna a že zase toužím věnovat se sama sobě a něčemu, co cítím a vnímám, že bych chtěla předávat, když jsem byla vyslána jako tvůrce do světa. Bylo napsáno ve hvězdách, že jednoho dne mám něco podobného vytvořit. Spojit tam dar herectví a zároveň moji obrovskou životní touhu a tou je metafyzika, hledání smysluplného principu života.“

autor: Tamara Pecková
Spustit audio