Karel Picmaus se zařadil mezi národní letecké legendy. Začínal na Čmelákovi
Karel Picmaus z Třebíče se dostal na prestižní seznam nejvýznamnějších žen a mužů československého létání.
O stovce leteckých osobností rozhodlo hlasování laické i odborné veřejnosti, a je zapsána na pamětní desce ve tvaru křídla v muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.
Svou profesionální leteckou kariéru začal Karel Picmaus v zemědělství. „Létal jsem na Čmeláku, to je Zlín 37, a pracoval jsem jako práškař,“ vzpomíná na práci, kterou vykonával třicet pět let. Za jeden den tehdy startoval i osmdesátkrát. Tryskové nebo velké dopravní letadlo ho nikdy pilotovat nelákalo. „Sen jsem měl a mám ho do dneška. Sednout do stíhačky z druhé světové války,“ prozradil nám pilot.
S počtem vzletů se Karel Picmaus dostal i do České knihy rekordů
Třebíčský pilot se dokonce před časem dostal i do české knihy rekordů, jako letec s největším počtem vzletů. Tehdy jich bylo přes sto tisíc. Létání má Karel Picmaus prostě v krvi, a tvrdí, že je mnohem bezpečnější a pohodlnější zaletět si na výlet třeba na druhý konec republiky letadlem než jet autem. Cena dopravního prostředku i pohonných hmot je prý srovnatelná.
Pamětní desku odhalili dva kosmonauti
Jméno Karla Picmause je teď spolu s dalšími devadesáti devíti zvěčněné na pamětní desce tvaru křídla letadla. U příležitosti sta let od vzniku československého letectví ji v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi odhalili kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.