Jihlavská prádelna zaměstnala 13 ukrajinských žen. Vytrhly nám trn z paty, řekla vedoucí

10. duben 2022 06:00

Jihlavská prádelna a čistírna měla dlouhodobý problém najít do provozu dostatek pracovníků. Teď ale hlásí prakticky plný stav, nastoupily tam ženy z Ukrajiny. 

Ukrajinští uprchlíci se postupně zapojují do života v Česku. A to včetně práce. Některým podnikům pomohli vyřešit i jejich dlouhodobý nedostatek zaměstnanců. 

Paní Maria

To je i případ jihlavské prádelny a čistírny. Tam od března pracuje třináct ukrajinských žen, třeba paní Maria. Pochází ze Zakarpatí a nastoupila do práce v polovině března. Práce jí jde rychle od ruky. „Co řeknou, to jdeme dělat,“ popisuje a zrovna navyšuje prádlo do žehlící linky. 

Při rozhovoru je ale na rozdíl od práce i kvůli jazykové bariéře nesvá. V Česku je od 26. února a práci jí pomohli sehnat dobrovolníci. Do zaměstnání chodí na ranní a odpolední směnu.

Dále říká, že kdykoli přijde z práce, sleduje, co se děje na rodné Ukrajině. V kontaktu je například se svou sousedkou.  

13 ukrajinských žen

Vedoucí výroby jihlavské prádelny Hana Šabatková pomoc třinácti uprchlic vítá. „Do prádelny jako takové se lidi moc nehrnou, práce tady není až tak lehká. Byli jsme rádi, že nám ta děvčata přišla a vlastně nám vytrhla trn z paty.“

Před jejich nástupem hledala prádelna 15 lidí. Teď zbývají dvě volná místa, která jsou vhodná spíše pro muže.  

S novými pracovnicemi je vedoucí Hana Šabatková spokojená. Chtěla by, aby ve firmě zůstaly delší dobu. „Doufám, že aspoň na rok, co nejdéle. Děvčata se nám zaučí, jsou pracovitá, jsme za ně moc rádi.“

Úřad práce 

Přes úřad práce se k 6. dubnu letošního roku podařilo získat místo už několika stovkám uprchlíků. „Máme 721 infokaret, že se podařilo v rámci Vysočiny zaměstnat tyto lidi. To nás velmi těší,“ doplnila ředitelka odboru zaměstnanosti Jarmila Klejzarová.

Zaměstnanci pak nabízejí utečencům dalších více než 900 pozic. 

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související