Jakkoliv mohl, tak pomáhal. Vzpomínají na zoologa Aleše Tomana jeho přátelé

13. září 2023

Na konci minulého pracovního týdne zemřel zoolog a tvůrce televizních večerníčků Aleš Toman. Bylo mu 67 let. Po návratu z Afriky podlehl komplikacím po nákaze malárií. Jeho úmrtí potvrdila Česká tisková kancelář. Aleš Toman byl zároveň zakladatelem Záchranné stanice v Pavlově.

Kromě pavlovské stanice pracoval Aleš Toman také pro jihlavskou zoologickou zahradu nebo působil v tamním útulku pro opuštěná zvířata.

Podílel se i na tvorbě večerníčků pro děti, jako jsou Vydrýsek, ježek Aladin nebo Madla a Ťap. V posledním jmenovaném si dokonce sám zahrál.

Aleš Toman byl také vášnivý cestovatel. Afriku navštívil víc než šedesátkrát. Poprvé na kontinent zavítal v roce 1993, také díky večerníčku Vydrýsek.

„Když jsme točili večerníček Vydrýsek, tak jsem už byl v Africe dvakrát a Aleš mi říkal, že by do Afriky taky rád jel. A já jsem mu slíbil, že když se seriál povede, tak mu cestu zaplatím,“ vzpomíná režisér a scénárista Václav Chaloupek.

Na zoologa Aleše Tomana ve vysílání zavzpomínali i ředitel Záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát a ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.

Poslechněte si celý pořad věnovaný vzpomínce na zoologa, ornitologa, cestovatele a milovníka Afriky Aleše Tomana.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.