Havlíčkobrodská stavební škola vychovává nejlepší zedníky. Uspěli v mezinárodní soutěži

25. září 2020

Na Střední průmyslové škole stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě otevřeli učňovské obory teprve v roce 2016.

Na tak krátkou dobu jsou úspěchy zednických učňů významné. Ve školním roce 2019/2020 se Matouš Adamec společně s Erikem Sklenářem podruhé zúčastnili mezinárodní soutěže zedníků, poprvé skončili čtvrtí a jako nejlepší český tým, a tentokrát vyhráli.

Kraj Vysočina je ocenil jako učně roku a věnoval jim věcné dárky.

Na soutěži jde o rychlost, přesnost i krásu

Všechny svoje znalosti a svou šikovnost rozvinuli pod vedením mistra odborného výcviku Pavla Podoby. Ten za své vedení učňů také dostal ocenění Kraje Vysočina jako Učitel roku.

V dílně u cvičné zdi dává svým svěřencům pokyny a ti se pouští do práce. „Provádějí tenkovrstvou omítku fasádní podobně jako na soutěži. Tam dostanou nákres, to si musejí olepit na sádrokartonovou desku. Kontrolují se jim rozměry a taky jak to esteticky vypadá,“ říká Pavel Podoba. „Jde tam o rychlost, je na to určitá vymezená doba, do který to musí být hotový, ale je samozřejmě dobrý mít to i přesný,“ říká s úsměvem Erik Sklenář.

Po půl roce mohou do praxe

V dílně stráví učni minimálně půl roku. Kdy a do jakých zakázek se mohou pustit naostro, záleží na uvážení každého. Na havlíčkobrodské škole, která otevřela učňovské obory teprve před čtyřmi lety, si své budoucí zaměstnance vyhlížejí místní firmy, říká zástupce ředitele školy Ondřej Vojíř. „Výhodou je spolupráce s regionálními firmami, to znamená, že kluci můžou rovnou během studia spolupracovat s nějakou firmou, ale taky potom navázat a přejít do toho zaměstnání. Mají nejen motivační stipendia od kraje, ale dostávají také firemní stipendia od firem.“

Co šikovné učně baví na oboru, který si vybrali? „Já bych řekl, že je za člověkem vidět ta práce. Že jde po městě a může si říct, že támhle něco postavil, tohle udělal, a je vidět, že něco postavil, něco dokázal,“ zamýšlí se Matouš Adamec.