Filtr na vodu může být zbytečný luxus

31. srpen 2017

V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme tentokrát mluvili o filtrech, které upravují pitnou vodu. Odborníkem na ně je ředitel Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice v Jihlavě pan doktor Jiří Kos.

„Setkáme se s typy, které se aplikují přímo na vyústění baterie, dále s typy, které se dají nainstalovat na rozvodné vodovodní potrubí nebo s dokonalejšími konstrukcemi, které už ve své podstatě jsou malou domácí vodárnou. Kromě toho existují i velmi jednoduchá zařízení podobná svým charakterem varným konvicím,“ vyjmenovává Jiří Kos.

Nejdřív si udělejte rozbor vody

„V případě, že voda, která je mi dodávaná, splňuje veškeré kvalitativní parametry, tak se filtr stává zbytečnou investicí. Chvíli to pak funguje jako módní doplněk kuchyně. Na druhé straně, pokud filtr správně neprovozuji a neudržují, tak se mi to může trochu vymstít. Protože paradoxně voda, která bude z filtru vytékat, nebude mít ani parametry původní vody,“ upozorňuje host.

Varem zničíte pouze mikroby

V různých doporučeních najdete různou dobu varu, po které je možné říct, že v ní původní mikrobiologické znečištění už nepředstavuje nebezpečí. Zřejmě nejblíž k pravdě je doba varu zhruba 20 minut, po které by už měly být všichni mikroby zničení. Ale var nedokáže z vody odstranit chemické znečištění. Proto ani převaření není zárukou toho, že z neznámého zdroje získáme pitnou vodu.

Zjistěte si více informací o filtru, ke kterému dostanete rozpustné tablety

Některé filtry mohou z vody odstranit i užitečné látky. Nejčastěji se jedná o minerály. „Většinou to uživatel takového zařízení pozná podle toho, že dodavatel přibaluje příslušné minerální tablety, které je zapotřebí po přefiltrování ve vodě rozpustit, aby voda měla požadovanou tvrdost,“ říká Jiří Kos.

Spustit audio