Fascinuje mě, když pták loví třeba bažanta střemhlavým letem

12. prosinec 2018

Václav Augustin je sokolník, myslivec a lesník. Čtyřicet let pracuje v lesích poblíž Ždírce nad Doubravou, kde také chová dravce.

Na začátku byla chlapecká vášeň. „Táta mě v tom podporoval, přinesl domu kavku nebo poštolku. Sháněl jsem tomu potravu, dohromady moc jsem o tom ale nevěděl,“ řekl v Dobrém dopoledni.

Až jednoho dne na železničním nádraží v Pardubicích si pan Augustin koupil knihu o chovu dravců. „Od té doby jsem to začal vlastně více studovat,“ dodává skromně.

Skladování krmiva

S chovem dravců jsou spojené různé historky, kterým se dnes nezasvěcený člověk zasměje. „Krmivo pro ty dravce je nutné skladovat v dobrých podmínkách. Mamince do lednice, to nevyšlo. Existovaly ale staré ruční pračky. Dal jsem to do toho bubnu, ten buben zahrabal do potoka a tak jsem chladil krmení,“ zasmál se.

Václav Augustin má dnes větší chov dravců, i když jak sám říká, v Česku patří k menším chovatelům.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.