Dobrovolní hasiči z Velké Bíteše zrenovovali dvoukolovou stříkačku z roku 1950. Je z ní výstavní kousek
Víte, jak se pozná láska k hasící technice? Je potřeba nadšení, odhodlání, chuť po jistém dobrodružství a hodně času.
To si tak jeden hasič koupí rezavý šrot, rozebere ho na součástky, hledá v literatuře, na starých fotografiích, ptá se pamětníků, a pak stráví s kamarády dny a noci v dílně. Výsledkem je jako nová funkční závěsná dvoukolová stříkačka z roku 1950. To je ve zkratce příběh bítešských dobrovolných hasičů.
Od soukromého sběratele
„Stříkačku jsme dovezli od soukromého sběratele z Černošic,“ říká dobrovolný hasič z Velké Bíteše Martin Dvořáček. Stříkačka do té doby musela dlouho stát na dešti. Byla značně zkorodovaná, a některé díly zcela chyběly.
„Motor byl zadřený, byly vymontované svíčky, do hlavy zatékalo,“ popisuje hasič s tím, že inzerát našli na internetových stránkách pro hasiče. Práce na renovaci byla velmi náročná už jen proto, že do ní zasáhla i koronavirová epidemie. Bylo tak složité shánět díly i obyčejné šrouby.
Unikát
„Stříkačka je unikátní v tom, že se dovezla k vodě, a od té vody byl ten požární útok,“ říká Martin Dvořáček a ukazuje na další zajímavost stříkačky. „Na čerpadle máme trojzubec, z boku nápis Sigma. Tvarově je stříkačka, co vyráběl pan Smejkal. Je to ze dvou firem,“ říká s tím, že v 50. letech se firmy sjednocovaly pod továrnu hasicích zařízení.
Oříškem bylo i zjistit, jakou barvu stříkačka původně měla. Koroze totiž lak zcela zničila. Logicky by se nabízela barva červená. V 50. letech měla ale na nějaký čas hasičská technika barvu zelenou. „Připravovalo se na třetí světovou válku, a stříkačky byly přelakovány, aby nebyly vidět z letadel,“ vysvětluje hasič s tím, že z žádných pramenů nezjistil, jak dlouho toto opatření platilo. Nakonec zvolili barvu červenou.
Renovace začala doslova rozebráním do posledního šroubku. Některé díly bylo nutné znovu vyrobit. Stále ale hasičům šlo o to, aby nezakrývali historii. Naopak, chtějí ji dalším generacím připomínat. I proto práce na stříkačce DS16 soutěží v krajské anketě Zlatá jeřabina 2021.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.