David Beránek: Stážisté v Bruselu si hodně pomáhají. Všichni se potkávají na Malý pátek

1. červenec 2014

Každý kraj má v Bruselu své zastoupení. Kraj Vysočina také. Jeho zástupce jezdí do Bruselu jednou za měsíc asi na týden. Je tedy dobré, když má v Belgii nějakou spojku. Čtyři měsíce na této pozici pracoval David Beránek z Havlíčkova Brodu. V Tandemu Tamary Peckové povídal o tom, jak to v Bruselu funguje.

O práci stážisty pro Zastoupení Kraje Vysočina v Bruselu se dozvěděl z informačního portálu své školy, přihlásil se, absolvoval celodenní výběrové řízení a byl vybrán. Jenže to byl teprve začátek, na svou čtyřměsíční dřinu si nejdříve musel sehnat peníze. Pomohl program Erasmus.

Do Bruselu vyrazil v lednu a hned druhý den po příjezdu byl hozen do vody. „Začínaly právě Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Rovnou do toho. S vedoucím jsem musel všechno dát dohromady. Večer bylo zahájení,“ vzpomíná na první hodiny v Bruselu David Beránek.

Svou stáž si prodloužil o měsíc, nakonec tedy v Bruselu pracoval čtyři měsíce. Za tu dobu zjistil, jak to v Evropské unii funguje. „První měsíc se rozkoukáváte, druhý měsíc získáváte informace od ostatních stážistů a ten třetí měsíc už víte, co a jak. Právě proto jsem chtěl zůstat ještě měsíc.“

Malý pátek je pro stážisty hodně důležitý

Stážisté si pomáhají hodně. Může za to krásný zvyk. Každý čtvrtek se na Place Lux, které je přímo před bruselským parlamentem, schází všichni stážisté. Říká se tomu Malý pátek. „Plocha velká jako polovina havlíčkobrodského náměstí je plná mladých lidí. Navazují kontakty, předají si zkušenosti. Buď pracujete, nebo se jen přijdete setkat.“

Právě takové akce prý usnadňují setkání s lidmi, které pro svoji práci potřebujete. „Vždy je to jednání lepší, když se s člověkem z komise nebo parlamentu setkáte přes někoho. Ten kontakt je neformálnější, než ho kontaktovat napřímo. Pomůže to. Lépe se jedná, člověk je otevřenější a my se tak více dozvíme.“

Klobásy z Krucemburku jako lákadlo na památky UNESCO

David Beránek jako stážista pomáhal organizovat také Czech street party, která probíhá přímo v ulicích Bruselu. Na jevišti se střídaly české kapely Wohnout, Eddie Stoilow, Zrní. V každém stánku je zastoupení jiného kraje. „Nabízeli jsme regionální potraviny. Sýry z Polné, klobásy z Krucemburku a také medovinu. K těm dobrotám jsme rozdávali propagační materiály. Máme tři památky zapsané na seznam UNESCO, jsme atraktivní kraj,“ popisuje povinnosti stážisty David Beránek.

Z Evropského parlamentu na spinning

David Beránek našel v Bruselu i čas na svého velkého koníčka. Deset let pracuje jako instruktor spinningu. „V místním klubu u Evropského parlamentu jsem v angličtině vedl své lekce spinningu. To fitko bylo situováno vedle Evropského parlamentu. Chodili tam lidi z parlamentu, Evropské komise, z výboru regionu, z regionálních zastoupení. Lidi z parlamentu v polední pauze odběhnou, dají si půlhodinu na kole a pak jdou zase pracovat.“

Zastoupení Kraje Vysočina je v centru Bruselu, pět minut od Evropského parlamentu, má malou kancelář. Je na jednom patře se zástupcem Dolního Rakouska, které je partner kraje Vysočina pro přeshraniční spolupráci.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio