Další změna parkování v Jihlavě. Plocha za domem kultury nebude zadarmo

12. červenec 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jihlava, Masarykovo náměstí, ilustrační foto

Tento týden v Jihlavě zmizí další bezplatná parkovací místa poblíž centra. Parkoviště za domem kultury (DKO) totiž bude od čtvrtka dostupné už jen po otevření závory.

Každé ráno mezi sedmou a osmou hodinou se v Jihlavě nabízí klasický obrázek - lidé, kteří dojíždějí do centra města za prací, krouží v ulicích, kde hledají bezplatné místo na zaparkování.

Situace se ale v blízké době nezlepší, protože od čtvrtka se bude muset platit také na parkovišti za DKO, které dosud nabízelo několik desítek stání zdarma.

„Je to jedno z mála parkovišť, které bylo neplacené. Pro mě je to špatně, tady nedaleko pracuji, tak mi to bude trošku vadit.“ Paní Jitka při cestě do práce doposud nechávala své auto na parkovišti za jihlavským domem kultury. Od čtvrtka by ji státní na stejném parkovišti přišlo na desetikorunu za každou hodinu.

Koncepce parkování

Podle radního města Davida Bekeho (ODS) je ale případ parkoviště za DKO specifický, protože se jedná o částečně soukromé parkoviště. Větší regulaci se ale řidiči stejně nevyhnou. Je totiž součástí připravovaného konceptu parkování ve městě, na jehož přípravě se radní podílí. Dojíždějící se tak musí připravit, že v budoucnu budou parkovat především na záchytných parkovištích.

„Ulice nejsou nafukovací. Byly vlastně založeny v době, kdy jezdili koně a povozy. Když sem přijeli s tím povozem, tak ty koně pak vyvedli za město. A my se budeme muset do té historie vrátit. Nejsme schopní ulice rozšířit a zvětšovat ty kapacity do nekonečna a musíme nastavit nějaká pravidla v tom veřejným prostoru a jedním z těch pravidel budou i různé režimy parkování ve městě.“

Nutnost regulace

S nutností regulace parkování ve městě souhlasí také opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO). Podle něj je ale nutné myslet i na ty, kteří do centra dojíždějí za prací. „Pokud těmto lidem neumožníme zaparkovat za rozumné podmínky, tak se nám to centrum samozřejmě ještě více vybydlí. Firmy budou odcházet, budou hledat lepší lokality, kde se jejich zaměstnanci dostanou do práce snáz, z centra se nám stane asi skanzen.“

Zavádět nově připravovanou koncepci parkování plánuje město příští rok na jaře. Podle radního Davida Bekeho ale půjde o postupný proces.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související