Chovatel žiraf se zamiloval do brouků. Teď chystá expozici největších druhů na světě

1. prosinec 2024

Josef Pospíchal, chovatel žiraf v jihlavské zoo, má další vášeň – brouky. Ve své sbírce má larvy druhů, jako je japonský nosorožík.

„Je to něco nádherného, fascinují mě už od první třídy,“ říká Pospíchal, který jako dítě často trávil cestu do školy pozorováním hmyzu.

„Tady mám larvu, která se právě teď schovává v trouchnivém dřevě,“ ukazuje Pospíchal. Larvy se podle něj dají poznat podle pohlaví. „Když ji pohladíte po zádech, uvolní se a ukáže, jestli je to kluk nebo holka,“ dodává se smíchem.

Svým nadšením pro brouky se Josef Pospíchal rozhodl inspirovat i návštěvníky. Chystá totiž malou expozici v prostorách „žirafince“. „Bude tam několik druhů zlatohlávků, možná i roháče. Je smutné, že brouci žijí krátce, jen půl roku, zatímco vývoj larvy trvá i dva roky,“ vysvětluje.

Cílem chovatele je vyšlechtit co největší jedince. „Jednomu broukovi chyběla setina milimetru, aby byl největší na světě. Největší jedinci dosahují až 29 centimetrů,“ říká Pospíchal. Půlmetrové larvy však zůstávají zatím pouze snem.

Expozice brouků bude přístupná od příštího měsíce a slibuje unikátní pohled na fascinující svět hmyzu. „Rád povídám o tom, co mě baví. Takže se přijďte podívat,“ zve Pospíchal návštěvníky.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.