Chápavý ocas scinkům šalomounským ani v nebezpečí neodpadává

Scink šalomounský je největší scink na světě, co se týče délky. Má poměrně dlouhý ocas. Žije na stromech. Na zemi ho potkáte jenom v případě, že je nemocný nebo má jiný problém.

Scinkové okusují listí, plody a milují květy. „V létě chodíme na všechny možné kvítky, na pampelišky,“ popisuje chovatelka Petra Škarková. „Může se stát, že v květu sní nějakého červíka, ale že by lapali hmyz, to se nikdy nepotvrdilo,“ dodává.

Protože je scink čistě stromový živočich, má chápavý ocas. Umí s ním obtáčet větvičky. Proto ani v ohrožení mu ocas neodpadává.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.