České orlojářské řemeslo má na Vysočině nadějného pokračovatele

25. srpen 2019 15:41

Dvanáctiletý chlapec z Jihlavy postavil ve Vojtěchově u Nového Města vlastní orloj. Vytvořil ho ze stavebnice Merkur, ze které je složený vnitřní mechanismus.

Vojtěch Blažek sestrojil mechanismus s pohyblivými figurkami, zvonkem a časovou rafičkou. Orloj na půdě zahradního domku u chlapcových prarodičů odbíjí každou hodinu. Přitom se točí figurky řemeslníků nebo faráře a kokrhá kohout. Hodinová rafička ukazuje i pozici Slunce na obloze.

Pod dohledem mistra

Stroj chlapec spustil v létě. Jeho podobu a fungování konzultuje přímo se správcem pražského orloje. „Jelikož jsem se ho na to ale zeptal na poslední chvíli, tak pak jsem už ty velký převody nestihl udělat a ty složitější výjevy jako je měsíček, sluníčko, aby se to opravdu pohybovalo, to se plánuje až do budoucna,“ neskrývá odhodlání teprve dvanáctiletý chlapec.

Vojtěchovský orloj

Na návštěvu pražského Staroměstského orloje vzpomíná i dědeček talentovaného hocha František Blažek: „Byl pozvanej dovnitř, tak nějak to všechno dělá, ale spíš podle svého, protože ještě to má daleko k tomu skutečnýmu, ale je to jeho vzor.“

Orloj ze starých skříní

Vše začalo pohyblivými betlémy a mlýnky na zahradě. Děda František mladého stavitele podporuje i jako dodavatel materiálu – například překližky, ze které jsou točící se postavy. „Třeba ta slabá překližka pětimilimetrová, to jsou vlastně stěny od starejch skříní, když se něco likviduje,“ vysvětluje František Blažek.

Svůj orloj chce chlapec dál vylepšovat a inspiraci čerpat v tom pražském, který je podle něj mnohem hezčí zevnitř než zvenku. To, co turisté vidí, je prý jen takové pozlátko, mladý stavitel si našel zalíbení ve strojích a obdivuje jiné krásy. A tak zatímco Vojtěchovský orloj stejně jako ten pražský odbíjí, postavy se točí a kohout hlasem harmoniky kokrhá, ručička vedle ukazuje hodinu a vyčíst z něj jde i východ a západ slunce, další pohyby vesmírných těles, jako například měsíce, plánuje Vojtěch Blažek doplnit zase o víkendech a prázdninách strávených na zahradě u prarodičů.

Spustit audio