Celou farmu bude jednou možné řídit prostřednictvím mobilní aplikace
Říká se tomu chytré zemědělství. Farmář má k dispozici data o počasí, o stavu svých polí, zároveň družicová data o tom, kde roste plevel.
Hela Dvořáková pozvala Lukáše Musila, který spoluvlastní specializovanou firmu a zabývá se právě částí chytrého zemědělství.
Velké množství dat
„Zemědělec pracuje s obrovským množstvím dat. A proč ta data nemít v mobilu,“ řekl v úvodu.
Co lze v běžném zemědělství takto spravovat? Informace o stavu zvířat ve stáji, informace o počasí, o vlhkosti půdy na obhospodařovaných pozemcích, ale i nájemní vztahy k půdě atd. „Chceme zemědělcům především pomoct,“ řekl dále Lukáš Musil.
„Data z družic je možné odečítat každou vteřinu, data o počasí pětkrát v hodině, vše funguje automaticky a usnadňuje to zemědělci práci.“
Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.