Busta a kostým ze Sluhy dvou pánů. Miroslav Donutil má v rodné Třebíči nové stopy

Schodiště v divadle Pasáž v Třebíči nově zdobí busta slavného rodáka – herce Miroslava Donutila. A zároveň je tam kostým z představení Sluha dvou pánů.

Autorem sochy je Sebastian Wojnar.

,,Já jsem tam byl skutečně asi třikrát u Sebastiana v ateliéru a ani nevím, jak dlouho jsem tam u něj vždycky poseděl, ale myslím, že to vždycky byly tak dvě hodinky. A tam jsme si povídali u toho různě a občas jsem se zklidnil, tak jak si to přál. Občas jsem se na něj podíval, občas se podíval on na mě, občas si mě obešel. Já jsem viděl ty skicy a obě dvě byly moc zdařilé, je to velmi šikovný sochař,“ řekl Českému rozhlasu Miroslav Donutil.

V mezipatře třebíčského divadla Pasáž bustu ukázal světu starosta města Pavel Pacal. ,,Mít rodáka, který se k nám hrdě téměř při každém představení, kde se zmíní o Třebíči, hlásí - to je pro nás obrovská čest. My jsme tady chodili po Pasáži a hledali jsme místa, kde by to mohlo být umístěno, těch variant bylo několik.“

Proč právě herec Miroslav Donutil?

Busta nakonec skončila před posledními schody do divadelního sálu. Proč chtěl vytvořit zrovna bustu herce Donutila, vysvětlil akademický sochař Sebastian Wojnar. ,,Byl to úplně bleskový první nápad, protože myslím si, že kodiaka měřil doma každý z nás, tři metry sedmdesát s Bolkem Polívkou a tohle je první věc, když se mě někdo zeptá na českou kinematografii, která mně se vybaví, takže proto Miroslav Donutil.“

Divadelní kostým

Kromě busty herce teď ale třebíčské divadlo zdobí i jeho kostým ze hry Sluha dvou pánů, který Miroslav Donutil dlouhodobě zapůjčil. ,,Mám pocit, že tady klidně může zůstat na neomezeně dlouhou dobu. Já vlastně jsem ho zapůjčil s tím, že už ho potřebovat nebudu, že to nádherné období Sluhy dvou pánů skončilo. A že Třebíč jako moje rodiště a divadlo, které jsem spoluzakládal a spolufinancoval, když vznikalo, by bylo to nejlepší místo.“

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.