Babirusy chová jihlavská ZOO jako jedna z osmi zahrad v Evropě. Letos se narodilo mládě

23. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Babirusa sulaweská, ZOO Jihlava

Nově narozené mládě v jihlavské zoologické zahradě je vždy svátek. Ještě větší radost ale mají chovatelé z přírůstků u vzácných zvířat. Letos se radují ze samečka babirusy.

Babirusy chová jihlavská zoologická zahrada jako jediná v České republice a jako jedna z osmi zahrad v Evropě. „Jsou to unikátní, vzácná zvířata,“ říká mluvčí ZOO Martin Maláč. Na první pohled vypadá babirusa jako prase se zuby trčícími na všechny strany. „Pochází pouze z indonéského ostrova Celebes. Babirusa znamená v překladu babi - prase, rusa - jelen,“ dodává Maláč.

Samcům babirus prorůstají zuby kůží

Samci babirus jsou specifičtí svými zuby. „Rostou jim špičáky z dolní čelisti nahoru, stáčí se hákovitě. Z horní čelisti prorůstají kolmo kůží nad rypákem,“ popisuje mluvčí zahrady.

Vysvětluje zároveň, že babirusa je stále oválená v blátě proto, že je si libuje ve špíně. Suché bláto chrání kůži před bodajícím hmyzem a sluncem.

Druhé mládě odchované v Jihlavě

Malý sameček Art se narodil 11. března 2021. „Odchovali jsme od roku 2002 už druhé mládě,“ říká Martin Maláč. Art se narodil samci Kendarimu, který je dnes přestěhovaný v zahradě ve Stuttgartu a samici Ndari.

 

Babirusa sulaweská, ZOO Jihlava

Zajímavé je, že se babirusa rodí tmavě rezavě ochmýřená a postupně chlupy ztrácí.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.