Zvířata jako symbol moci. Proč vznikaly zoologické zahrady?
Historie zoologických zahrad sahá až do 18. století. První moderní zoologická zahrada byla založena v roce 1750 ve Vídni. Odtud se začaly zakládat další zahrady, například ta v Paříži v roce 1793.
Vznik těchto zahrad byl spojen s obdobím objevování a touhou po poznávání exotických druhů zvířat. V minulosti však existovaly i sbírky zvířat, které se chovaly čistě pro zábavu a prestiž mocných.
I ve starověkém Římě měly vládnoucí vrstvy své zvěřince, kde se zvířata chovala a rozmnožovala. Tyto zvířata byla často dodávána na gladiátorské hry, což dnes vnímáme jako barbarství. „Historicky vládci sbírali zvířata jako symbol své moci,“ vysvětluje ředitel zoologické zahrady v Jihlavě Jan Vašák. Takové zvěřince existovaly i v Latinské Americe a staré Číně, kde byla známá "zahrada moudrosti," která přetrvala až do začátku 20. století.
Dnes se zoologické zahrady vyvinuly na místa, kde se lidé mohou vzdělávat o přírodě a zvířatech. „V minulosti nebyl důvod chovat zvířata, protože lidé často bojovali s přírodou o přežití. Až s technickým pokrokem se objevila možnost, jak zvířata chovat a chránit,“ dodává Vašák.
Je zajímavé, že v českém království existovala funkce levmistra. „Císař Rudolf II. byl známý sběratel umění a zároveň zvířat. Levmistři byli dobře placení a měli na starosti zvířata, která se v jeho sbírce nacházela,“ vysvětluje Vašák.
Nezůstáváme však jen u prestiže. I dárek v podobě exotického zvířete mohl mít velký význam. „Žirafa byla dokonce přivedena pěšky ze Severní Afriky, což byl neuvěřitelný výkon té doby,“ poznamenává ředitel jihlavské zoo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.