Zvířata do postele nepatří. Narušují spánek, říká Kateřina Cajthamlová

30. srpen 2024

Spánek je nedílnou součástí lidského života. Obnovuje nejen fyzické síly, ale i ty psychické. Jeho nastřádaný nedostatek může být jednou z příčin nejrůznějších nemocí, kupříkladu Alzheimerovy choroby.

„Dospělí by měli spát déle než 7 hodin a méně než 9 hodin. Trvání spánku by se v průběhu dospělosti nemělo v zásadě nijak měnit. Co se přirozeně kazí, je jeho kvalita. Teď nedávno vyšla jedna odborná práce, kde se ukázalo, že kdo spí méně než 5 hodin nebo déle než 9 hodin, má menší mozek, a to se týká jak šedé, tak bílé hmoty,“ říká profesor Karel Šonka z Centra pro poruchy spánku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kdy je čas jít spát?

Mezi lidmi se traduje, že nejkvalitnější spánek je před půlnocí, což profesor Karel Šonka vyvrací. „Je dobré chodit spát v noci a spát během tmavé části 24hodinového cyklu. Jestli je to těsně před půlnocí nebo těsně po půlnoci, je asi jedno. A jak pozná člověk, že se dobře vyspal? Na to není žádná jiná míra než pocit, jak se člověk cítí po probuzení a celý následující den.“

Spánek (ilustrační foto)

Mnoho lidí, kteří trpí nespavostí, se prý přílíš na spánek soustředí. „Soustředění se na spánek je hlavní patofyziologický vyvolavač chronické nespavosti. My říkáme, že na spaní člověk musí být flink, jedině tak se může spánek fyziologicky dostavit.“

Oblíbené rituály

Děti mají často v postýlce při usínání svoji oblíbenou plyšovou hračku, bez které jinak nemůžou usnout, a spousta dospělých něco podobného potřebuje také. „Klidně i plyšového pejska, oblíbený polštářek nebo nějakou drobnůstku na nočním stolku. Často pak nemůžou usnout třeba i bez nějakého rituálu, jako jsou vyčištěné zuby,“ popisuje profesor Šonka.

Spaní se živými zvířaty naopak doktorka Cajthamlová rázně nedoporučuje. „Podle mě zvířata do ložnice nepatří, protože to ruší spánek člověka, ale i té kočky nebo psa. Třeba kočky mají jeden zlozvyk – rády si lehají člověku na hrudník. Podle mě do postele nepatří ale ani děti. Není to dobré ani dítě, ani pro dospělého.“

Příčiny špatného spánku

A proč mají lidé potíže se spánkem? „Na vině může být špatná spánková hygiena, třeba u lidí, kteří pracují na směnný provoz. Lidé, kteří pracují v noci, velmi často nerelaxují, jsou neustále nastraženi. Důsledkem je, že spánek se neprohlubuje tak, jak by měl.“

Nespavost

„Dalšími příčinami jsou akutní a chronický stres, změny prostředí při stěhování a cestování, psychické poruchy, nejčastěji deprese, dále nejrůznější onemocnění, výkyvy glykémie nebo krevního tlaku,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.

Jak se chovat, abychom měli dobrý spánek?

  • Chodit spát a vstávat ve stejný čas
  • Nespat přes den
  • V ložnici by měla být tma
  • Vypnout televizi, počítač, zdroje modrého světla, protože ničí produkci melatoninu
  • Ložnice by měla být vyvětraná
  • Měli bychom spát na kvalitní matraci
  • Neměli bychom kouřit, kávu pít naposledy ve 14:00
  • Nepít alkohol před spaním
  • Nedělat před spaním intenzivní sportovní aktivitu
  • Nesledovat zprávy, které nás nervují

Jak řešit počáteční nespavost a jak tu pozdní? Proč se lidem spí dobře u televize? Poslechněte si rady doktorky Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.