Život 90: Nebojte se zeptat, na jaký příspěvek máte nárok. K dispozici je řada služeb

2. březen 2015
Dobré odpoledne

Ředitelka spolku Život 90 Zuzana Pěchotová přiznává, že peněz na pomoc by mezi zdravotně postiženými seniory mělo být daleko více: „Mnohdy senioři ani nevědí, o co všechno si mohou požádat, jaká je možnost získat peníze na to, aby si ulehčili život a objednali si nějaké služby, které by jim ulehčily podzim života. Jakákoli organizace poskytující sociální služby vám s tím musí ze zákona poradit.“

Základním příspěvkem, který je mezi lidmi nejrozšířenější, je příspěvek na péči. „O ten si žádá přímo nemocný senior nebo zdravotně postižený člověk sám. Je určen lidem, kteří by si v závislosti na svém špatném zdravotním stavu nebo v závislosti na pomoci jiné osoby, mohli nějakou službu koupit. Stačí vyplnit příslušný formulář,“ vysvětluje Zuzana Pěchotová a s úsměvem dodává: „Komu to ale nejde nebo má z formulářů strach, s tím vším mu pomůžeme. Řekneme vám, co a jak vyplnit a kam to poslat.“ Součástí formuláře je potvrzení od obvodního lékaře.

Před úředníkem by si senioři neměli hrát na hrdiny!

Jsou pouze dva způsoby, jak formulář odevzdat. Buď osobně, nebo jedině doporučeným dopisem, není možné za sebe někoho poslat. Vyplněný formulář se posílá na úřad práce, kde ho zhodnotí komise a pošle do domácnosti sociální pracovnici na takzvané šetření. Zuzana Pěchotová upozorňuje seniory, aby se připravili na delší pohovor: „Ta pracovnice klade soustavu otázek, například jestli se dotyčný umí sám učesat či umýt, zvládne hygienu nebo si dojde nakoupit.“

Odpovědi se bodují a z nich se zjistí, jaké pomoci je člověku potřeba. „Proto je dobré, aby senioři nedělali hrdiny a netvrdili, že si ještě dojdou na záchod, sami si uvaří nebo utřou stůl, když to ve skutečnosti nezvládnou. Je potřeba, aby odpovědi byly objektivní,“ varuje ředitelka spolku Život 90.

Podle výsledku je po posouzení možno zdravotně postiženému člověku přiznat jeden ze čtyř stupňů závislosti. První stupeň - lehká závislost znamená nárok na 800,- korun měsíčně s průkazem TP. Druhý stupeň znamená získání průkazu ZTP a příspěvku 4 000,- korun měsíčně. Třetí a čtvrtý stupeň jsou pak příspěvky ve výši 8 000 a 12 000 tisíc korun měsíčně a to už jsou případy zvlášť těžkého zdravotního postižení s potřebou průvodce.

Zuzana Pěchotová, sdružení Život 90

„Další příspěvky, o které si zdravotně postižení mohou požádat, jsou příspěvek na mobilitu, dále příspěvek na bydlení a příspěvek na zvláštní pomůcku, například pořízení schodišťového výtahu nebo vodicího psa,“ vyjmenovává Zuzana Pěchotová.

Určitě si poradíte

Další podrobnosti o těchto příspěvcích, ale i informace o tom, kde všude vám poradí, co je potřeba při hospitalizaci či po propuštění z nemocnice, telefonní čísla všech sociálních služeb, městských úřadů či zdravotnických zařízení i další užitečné rady a pomoc najdeme v knížce, kterou vydal krajský úřad Kraje Vysočina. Brožura se jmenuje Určitě si poradíte.

Chat se Zuzanou Pěchotovou

autor: dak
Spustit audio