Zemědělská půda je výhodná investice do budoucna

15. září 2014
Dobré odpoledne

„Trh se zemědělskou půdou se v našem kraji opět rozhýbal,“ říká realitní makléř Václav Duben o pohybu na trhu. „V dnešní době do půdy hodně investují zemědělská družstva. Co se týká pozemků určených k výstavbě, tam začali lidé opět nakupovat po pauze kolem roku 2008 pozemky k výstavbě rodinných domů.“

Kdo se dlouhodobě zabývá zemědělstvím, je to u něj rodinná tradice, ten si půdu obvykle drží. Kdo ale pozemek zdědil a zemědělstvím se nezabývá, moc neví, co s ním dělat. Podle Václava Dubna se v poslední době vyrojila spousta firem, které používají k výkupu co největšího množství pozemků se zemědělskou půdou různé praktiky. „Rozesílají například velké množství dopisů, stovky i více, a těmi pak oslovují majitele pozemků s nabídkou, která pro majitele není nejvýhodnější,“ varuje.

Tyto firmy vykupují pozemky tak, že obesílají jejich majitele dopisy s nabídkami, kde se nabízená částka pohybuje kolem 5 až 6 korun za metr čtvereční. „Lidem, které někdo takto osloví, doporučujeme nejprve se obrátit na odborníky. Cena je totiž v této nabídce obvykle stlačena hodně dolů. Lidé, kteří cenám půdy nerozumějí, ji nakonec mohou prodat i za cenu, která se jim zdála dobrá. Později se však ukáže, že se na pozemku začíná stavět, a v těchto případech už nízká cena skutečně neodpovídá,“ uvádí Václav Duben.

Cenu půdy je dobré znát a mít ji zjištěnou. Podle Václava Dubna existuje cena vyhlášková a cena tržní. „Na internetu existují kalkulačky, kde si zadáte nemovitost podle katastrálního území a ukáže se vám cena vyhlášková. Ta se řídí také určitým indexem – podle několika faktorů, například v jaké lokalitě se pozemek nachází nebo jak kvalitní půda je.“

Tržní cena je však odlišná. Václav Duben popisuje, čím se může cena pozemku zvýšit: „Tržní cena se pohybuje od 7 do 15 korun za metr čtvereční. Dostaneme-li se ale do blízkosti obce, která do svého územního plánu zahrnula výstavbu, je pravděpodobné, že v budoucnu by se cena našeho pozemku mohla pohybovat daleko výše.“

„Proto kdo nepotřebuje akutně peníze nebo nemá zájem investovat jinde, měl by si zemědělskou půdu nechat. Například ji pronajímat dalšímu subjektu a podržet si ji jako investici do budoucna,“ doporučuje realitní makléř.

autor: dak
Spustit audio