Zásadní vliv na obezitu dětí mají rodiče, i když to často nechtějí slyšet

22. listopad 2023

Pandemická omezení jsou sice už dávno minulostí, sportovní kluby a kroužky jedou naplno, ale dětí s nadváhou stále přibývá. Podle lékařů se totiž zlozvyky z dob lockdownů přenášejí do současnosti.

Obézních dětí v Česku přibývá. Vinu na tom nesou rodiče. „Spousta lidí to nechce slyšet, když se to s nimi snažíme nějak kulantně řešit, že to dítě by mělo třeba shodit,“ popisuje svoji zkušenost šéf Kickbox Klubu Jihlava Josef Bílek.

Šéf Kickbox Klubu Jihlava Josef Bílek s manželkou Soňou Bílkovou

Sám Josef Bílek si obezitu v dětském věku prožil. V roce 1991, když byl ve třetí třídě, byly 3% obézních dětí. „Byl jsem tlustý, to můžu říct,“ přiznává.

 ale prostě oni to mají pod kontrolou. My jsme rodiče, my rozhodujeme, co to dítě bude dělat, co bude jíst, jak bude jíst, kde bude jíst, jestli by mělo dělat nějaký sport nebo aspoň jít s námi na procházku. „Pamatuji si pátou třídu, kdy jsem měl 70 kilo,“ dodává.

V roce 2000 už bylo obézních dětí v populaci 5% a 13% ze všech dětí mělo nadváhu. Dnes je obézních dětí víc než 10% a 30% dětí má nadváhu, to je každé třetí dítě. „Mám pocit, že dneska už i dítě, které tu obezitu přece jenom má, řadíme do kategorie, že je vlastně ještě v normě,“ zamýšlí se Josef Bílek.

Sám chce proti této nové normě bojovat. A apeluje na rodiče, aby nadváhu i obezitu svých dětí řešili.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio