Zámeček Proseč-Obořiště baronu Ferdinandovi patřil. Nakonec tam dožil v domově důchodců
Domov důchodců nemusí být jen místo, kam jedete na návštěvu za někým z rodiny. Areál památkově chráněného zámečku v Proseči – Obořišti na Pelhřimovsku má co nabídnout i turistům.
„My tady každého vítáme, dokonce to máme napsané na brance, že k nám každý může zavítat a třeba zrelaxovat v našem krásném parku,“ potvrzuje současný ředitel zařízení Richard Havel, který zde pracuje už 18 let.
Čtrnáctihektarový park je zajímavý kaskádou pěti rybníčků a mnoha mohutnými letitými stromy.
Vyniká mezi nimi památný dub červený s obvodem kmene přes šest metrů a stářím kolem pěti set let. Je znám pod názvem dub Karla Havlíčka Borovského. „To přízvisko dostal proto, že sem Karel Havlíček jezdil za dcerou zámeckého hajného Sýkory Julinkou. Pod dubem jí hrával na loutnu,“ usmívá se Richard Havel.
Zajímavá je i historie posledního majitele zámku. Baron Ferdinand Sternbach po zkonfiskování majetku skončil v pelhřimovském chudobinci, později domově důchodců, který se v roce 1946 přestěhoval do prostor zámku Proseč-Obořiště. Bývalý zámecký pán se tak vrátil a stal se na posledních dvaatřicet let života zdejším klientem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.