Za kilo kaštanů dvě koruny, za žaludy čtyři. Žáci školy v Kamenici prodávají nasbírané plody

13. říjen 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kaštany jsou vynikající masážní prostředek pro chůzi naboso

Kaštany, žaludy nebo třeba bukvice. To vše před zimou shání myslivci na plánované krmení zvěře. V Kamenici nad Lipou za to škola dokonce inkasuje finanční odměnu.

Nosili jste jako děti do školy povinně kaštany a žaludy? Děti z Kamenice nad Lipou to dělají pořád, a dokonce za drobnou finanční odměnu. Výkup tam organizuje bývalý učitel a myslivec v jedné osobě.

Bývalý učitel

„Bývalý pan učitel Pechek z Rodinova osloví žáky a vykupuje kaštany každoročně za určitou finanční částku. Každé pondělí ráno po sedmé hodině to na dvoře vybírá,“ řekl ředitel kamenické školy Vladimír Dobal.

Učitel Pechek vykupuje žaludy, kaštany a bukvice ve škole už několik let, dokonce si vede statistiku, jak moc se dětí snaží. V roce 2018 jsme ve škole vykoupili 947 kilogramů kaštanů, 615 kilogramů žaludů,“ dodal učitel, který je zároveň vášnivým nimrodem.

Kaštany myslivci skladují v zemi, v tzv. krechtech, kde bývají ve vrstvách proložené listím. Pokud by je vysypali na hromadu, pravděpodobně by zplesnivěly.

autoři: Milan Soldán , mik
Spustit audio

Související