Z kosteleckého rybníka až do české reprezentace, úspěšní vodní lyžaři rostou na Vysočině

24. duben 2024

Historie Klubu vodního lyžování Slavoj Kostelec sahá do roku 1969. Na rybníku „Silniční“ od té doby vyrostla celá řada úspěšných vodních lyžařů.

Vodní lyžování je individuální sport, který se provádí na speciálních vodních lyžích s použitím tažného člunu nebo vleku. Tento sport se provozuje v areálech vodního lyžování na stojaté tekoucí vodě se speciálním vybavením. „Rybník pro vodní lyžování musí být dostatečně dlouhý, musí být široký a hluboký, aby loď samozřejmě nedrhla o dno, aby lyžař, když spadne do vody, se neodřel,“ popisuje vodní lyžař Dominik Hofbauer.

V chladném počasí využívají vodní lyžaři i neopren. „Udržuje takovou tu konstantní teplotu těla, což znamená, že si člověk třeba nenatáhne sval, promrzne. Pro nás starší a pokročilejší už to není tak nezbytně nutné, ale samozřejmě neopren chrání při pádu proti úrazům a různým popáleninám od vody a podobně,“ vysvětluje Dominik Hofbauer, který se vodnímu lyžování věnuje od osmi let.

Co je potřeba pro úspěšnou jízdu na vodních lyžích? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.