Z chřipky se dostáváme minimálně týden. A může se vrátit, varuje lékařka
Aktuálně je doba chřipkové epidemie, i když, jak říká lékařka Alena Dvořáková, není možné to úplně jasně číselně vyjádřit. „Číslo je velmi orientační, hlásíme například 1700 nemocných na 100 000 obyvatel. A převládají ty typické chřipkové příznaky,“ řekla v úvodu poradny lékařka.
Často si pleteme chřipku s klasickou virózou neboli nachlazením. „Viróza má pomalejší začátek, teploty do 38 stupňů. Přidávají se klasické příznaky – rýma, bolest hrda, zánět spojivek, nechutenství. Většinou stačí pár dní v klidu a viróza ustoupí,“ popisuje Alena Dvořáková.
Chřipka způsobená chřipkovými viry má trochu jiný průběh. „Nastupuje velmi rychle, člověk z plného zdraví upadá během hodiny, dvou do úplného vyčerpání. Mívá bolesti hlavy, svalů, vysokou teplotu a většinou nemá rýmu.“
Děti jsou částečně v bezpečí, mají prázdniny
Velkou skupinou nemocných bývají při epidemiích děti. Tento týden jsou ale na Vysočině jarní prázdniny a malí pacienti jsou částečně uchránění. Až se vrátí do školy, dá se předpokládat, že nemocných bude víc, předpokládá doktorka Dvořáková. „Dá se s tím počítat, přeci jen škola je prostředí, kde se nákaza snadno šíří.“
Chřipka trvá minimálně týden a může se vrátit
Pro pacienty napříč věkovými skupinami platí jednotné zásady – z chřipky se dostáváme asi týden. „Může to trvat i déle. V současné době bývá průběh nemoci i takový, že se chřipka vrací, není to nic výjimečného,“ uzavírá lékařka Alena Dvořáková.
Chat s Alenou DvořákovouVíce z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.